Πραγματοποιώντας μία κυριαρχική εμφάνιση μέσα στη ρακέτα, οι Unbroken πήραν τη νίκη επί της Tune Squad BC με 79-59 τη Δευτέρα (18/12) στο κλειστό, «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, για τη 10η αγωνιστική της Division 2 στην περιφέρεια East. Οι γηπεδούχοι είχαν πιο πλήρες ρόστερ και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 8-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν στο ματς με μόλις μία 5άδα, χωρίς αλλαγή και δίχως παίκτη ρακέτας, οπότε μοιραία έπεσαν στο 4-5.
Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανές από το ξεκίνημα του ματς, ότι είχαν υπεροχή στη ρακέτα και άρχισαν με προβάδισμα με 3-0 στο 2’ με γκολ-φάουλ του Λεμπέση, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 3-3 στο 3’, χάρις σε τρίποντο του Χόκια. Με 7-0 σερί, οι Unbroken βρέθηκαν μπροστά με 10-3 στο 4’, μετά από δίποντο του Νικολακόπουλου. Ωστόσο, στο τέλος, η Tune Squad BC κατάφερε να περάσει μπροστά με 15-14 με τρίποντο του Πιτσούνη και έτσι τελείωσε η 1η περίοδος του αγώνα.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, αφού είχαν τον Πιτσούνη να βρίσκεται σε επιθετικό κρεσέντο. Έτσι, η Tune Squad BC άνοιξε τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα, στο +11, με το υπέρ της, 30-19 στο 14’, έπειτα από τρίποντο του Πιτσούνη. Σε εκείνο το σημείο, οι Unbroken δυνάμωσαν την άμυνά τους και βρήκαν λύσεις στο ζωγραφιστό, με αποτέλεσμα να «τρέξουν» σερί 13-0 και να περάσουν μπροστά με 32-30 στο 18’ και εν τέλει ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +6, με 38-32, με δύο σερί δίποντα του Νικολακόπουλου.
Με σοβαρότητα μπήκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι και έκαναν ένα σερί 10-0 με συνέπεια να προηγηθούν με 48-32 στο 24’, έπειτα από ένα δίποντο του Λυμούρη. Η Tune Squad BC κατάφερε να μειώσει σε 48-36 στο 25’ με ένα δίποντο από τον Πιτσούνη, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει πλέον τον ρυθμό τους και είχαν τον πλήρη έλεγχο, τελειώνοντας την 3η περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων, με σκορ 54-39, που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο που έβαλε ο Λεμπέσης.
Από εκεί και πέρα, στις αρχές της 4ης περιόδου, ο Λιόντος της Tune Squad BC αποβλήθηκε με 5 φάουλ και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 4 παίκτες. Είναι προφανές ότι τα πάντα είχαν κριθεί οριστικά, με τους Unbroken ούτως ή άλλως να έχουν μεγάλο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +22, με 71-49 στο 36’, ενώ το τελικό σκορ ήταν 79-59.
Player Of The Game: Ο Κώστας Λεμπέσης των Unbroken είχε το κορυφαίο Efficiency του αγώνα με 27, ενώ τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ, με 13 πόντους (1/1β., 6/8δ., 0/1τρ.), 14 ριμπάουντ (9αμ.-5επ.) και 3 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Θανάσης Νικολακόπουλος των νικητών, είχε το δεύτερο μεγαλύτερο Efficiency της ομάδας του, με 20, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (3/4β., 8/15δ.), 7 ριμπάουντ (2αμ.-5επ.) και 2 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Unbroken είχαν 8 διαθέσιμους παίκτες και η Tune Squad BC εμφανίστηκε χωρίς καμία αλλαγή και χωρίς ψηλό. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν θραύση στα δίποντα (35/67 με 52,2% έναντι 13/25 με 52%) και στα ριμπάουντ (56 έναντι 29). Δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω.
Τρεις ακόμα παίκτες των νικητών, ήταν διψήφιοι στην επίθεση. Αυτοί ήταν οι Παναγιώτης Βεργόπουλος (14π., 0/1β., 7/14δ., 11ρ., 1τάπ.), Δημήτρης Ριζάς (13π., 2/4β., 4/5δ., 1/2τρ., 4ρ., 3ασ., 2κλ.) και Γιάννης Λυμούρης (10π., 5/9δ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.).
Από την πλευρά της Tune Squad BC, ξεχώρισε ο Γιώργος Πιτσούνης (32π., 7/12δ., 6/24τρ., 4ρ., 4κλ., 3ασ.) και καλή εμφάνιση έκανε και ο Χαράλαμπος Χόκιας (17π., 1/1δ., 5/11τρ., 10ρ., 2ασ., 1κλ.).