Έχοντας από το ξεκίνημα του αγώνα τον έλεγχο, οι Shakers πήραν τη νίκη την Κυριακή (14/01) στο ΔΑΚ Κορυδαλλού, «Θεόδωρος Πούτος», επί των Cool Dynamic με 66-53 για την 11η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια South. Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή βραδιά, την τριάδα των Γρίβα, Κατσά και Χαρατσή, που πέτυχαν συνολικά 45 πόντους και πλέον βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 8-1, παραμένοντας η μόνη ομάδα με μόλις μία ήττα. Από την άλλη, οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-5.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τον Πατρικαρέα, με τους Cool Dynamic να προηγούνται με 2-0 στο 1’, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 12-0 σερί και προηγήθηκαν με 12-2 στο 4’, έπειτα από δίποντο που πέτυχε ο Κατσίγερας. Οι Shakers έφτασαν και στο +11, με 17-6 στο 7’, με δίποντο του Δημούλη, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 20-12.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι Cool Dynamic άρχισαν πιο συγκεντρωμένα και μείωσαν τη διαφορά στους 3 πόντους, σε 22-19 στο 13’ και σε 23-20 στο ίδιο λεπτό, με ένα δίποντο και μία βολή από τον Χαρμπαλή αντίστοιχα. Μετά όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές και έφτασαν στο +13, με 36-23 στο 18’, με τρίποντο του Χαρατσή, ενώ τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-26 υπέρ των Shakers.
Ακόμα πιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος και μάλιστα έφτασαν τη διαφορά στο +17, μιας και προηγήθηκαν με 45-28 στο 24’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Κατσίγερας. Οι Cool Dynamic μπόρεσαν να μειώσουν σε 49-39 στο 28’ και σε 51-41 στο 29’, με δίποντο από τον Σαράντο και 2/2 βολές από τον Πατρικαρέα αντίστοιχα. Η 3η περίοδος τελείωσε με 53-41 υπέρ των Shakers, χάρις σε δίποντο από τον Κατσίγερα.
Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, επί της ουσίας οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους, να πλησιάσουν σε μονοψήφια επίπεδα. Οι Cool Dynamic μείωσαν μόνο μέχρι τους 10 πόντους, σε 54-44 στο 32’ και σε 56-46 στο 33’, με τρίποντο από τον Τσαρδάκα και δίποντο από τον Μαυράκη αντίστοιχα. Οι Shakers έφτασαν έως και στο +16, με 64-48 στο 38’ με 2/2 βολές από τον Κατσά και τελικά κέρδισαν με 66-53.
Player Of The Game: Ο Δημήτρης Γρίβας των Shakers αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του ματς, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους (0/1β., 2/6δ., 3/6τρ.), 13 ριμπάουντ (10αμ.-3επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Σπύρος Κατσάς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και του ματς γενικά, με 18 πόντους (7/10β., 4/9δ., 1/3τρ.), 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 2 τάπες, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 20.
Που κρίθηκε το ματς: Γενικά οι Shakers είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, ενώ έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι έβαλαν και 4 παραπάνω τρίποντα από τους αντιπάλους τους (9/26 με 34,6% έναντι 5/24 με 20,8%).
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Χρήστος Χαρατσής (14π., 1/3β., 2/5δ., 3/9τρ., 6ρ., 5ασ.).
Από την πλευρά των Cool Dynamic, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρης Πατρικαρέας (15π., 2/2β., 5/11δ., 1/3τρ., 8ρ., 1τάπ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Κώστας Μπουλούμπασης (13π., 2/2δ., 3/6τρ., 5ρ., 4κλ., 2ασ.) και Ανδρέας Μαυράκης (11π., 1/2β., 5/6δ., 0/8τρ., 7ρ., 5ασ., 1κλ.).