Αν και θεωρητικά τουλάχιστον δεν ήταν το φαβορί στον αγώνα που έγινε την Τετάρτη (17/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, εντούτοις οι Tesseract έκαναν μία επιβλητική εμφάνιση και πέτυχαν μία νίκη-δήλωση ενόψει της συνέχειας, απέναντι στους Gin Supertonics με το εντυπωσιακό 68-42. Το ματς αφορούσε στην 11η αγωνιστική της Division 2, του Group 2, της περιφέρειας North. Πλέον, οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 7-4 και έπιασαν τους All Star Survivors στην 4η θέση, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 8-3 τους έφτασαν οι Halligators.
Πάρα πολύ αποφασιστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι και προηγήθηκαν με 10-0 στο 5’, έπειτα από ένα γκολ-φάουλ του Διαθεσόπουλου. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση από τους Gin Supertonics, οι οποίοι και μείωσαν σε 10-7 στο 8’ με 2/2 βολές από τον Αναστάση Μωραΐτη. Ωστόσο, οι Tesseract είχαν καλύτερα πατήματα και άνοιξαν τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 17-7 στο 9’ με τρίποντο του Γεωργακόπουλου, ενώ η 1η περίοδος έληξε με 17-8.
Μεγαλύτερη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες, υπήρξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Gin Supertonics έκαναν μια προσπάθεια να μειώσουν και τα κατάφεραν, σε 20-12 στο 12’, έπειτα από ένα δίποντο που σκόραρε ο Μανές. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με 5-0 σερί και προηγήθηκαν με +13, δηλαδή με 25-12 στο 14’, χάρις σε τρίποντο του Διαθεσόπουλου. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 31-20 υπέρ των Tesseract.
Οι Gin Supertonics ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, αφού μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους, δηλαδή σε 33-27 στο 24’, έπειτα από ένα τρίποντο που έβαλε ο Τσιολάκης. Από εκεί όμως και μετά, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και η 3η περίοδος τελείωσε με 48-32 υπέρ των Tesseract και διαμορφώθηκε με δίποντο του Διαθεσόπουλου στο 29’.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό, με τη διαφορά να φτάνει στους 30 πόντους, με 64-34 στο 35’ και με 66-36 στο ίδιο λεπτό, με δίποντα από τον Βουδούρη και τον Διαθεσόπουλο αντίστοιχα. Οι Gin Supertonics μείωσαν με ένα μίνι σερί 6-0, σε 66-42 στο 39’ με ένα δίποντο του Πετρόπουλου και το τελικό σκορ ήταν το 68-42 υπέρ των Tesseract, με δίποντο του Λεούση.
Player Of The Game: Απίστευτο ματς, κοντά στο τριπλ-νταμπλ, έκανε για τους Tesseract ο Μάρκος Γεωργακόπουλος, που τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (1/1β., 6/12δ., 5/13τρ.), 16 αμυντικά ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με το απίστευτο… 40!
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency για τους νικητές με 21, το είχε ο Γιώργος Βουδούρης, ο οποίος συνολικά είχε 13 πόντους (0/1β., 5/7δ., 1/2τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.) και 5 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Δύο ήταν οι τομείς που έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έβαλαν 8 περισσότερα τρίποντα (9/28 με 32,1% έναντι 1/13 με 7,7%) και μοίρασαν και 12 παραπάνω ασίστ (16 έναντι 4).
Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν επίσης και ο Γιώργος Διαθεσόπουλος, ο οποίος είχε 21 πόντους (2/4β., 5/9δ., 3/5τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.) και 2 ασίστ.
Όσον αφορά στους Gin Supertonics, ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, ήταν ο Αναστάσης Μωραΐτης (14π., 4/5β., 5/13δ., 0/2τρ., 9ρ.).