Έχοντας ως «όπλο» την ομαδικότητά τους, οι Spartans BC έφτασαν στις 8 νίκες στη σεζόν την Κυριακή (14/01) στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο του Κορυδαλλού, αφού κέρδισαν τους Vikings με 53-38 για την 11η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια South. Οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 8-2 και συνεχίζουν να είναι στις πρώτες θέσεις, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-7.
Πάντως είναι αλήθεια ότι οι δύο ομάδες άργησαν πολύ για να βρουν τα… πατήματά τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι συνολικά στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, σημειώθηκαν μόλις… 5 πόντοι. Ο Καραγιαννάκης με ένα δίποντο και με μία βολή, έκανε το 3-0 υπέρ των Spartans BC στο 2’, ενώ οι Vikings μείωσαν σε 3-2 στο 5’ με καλάθι του Βασίλη Λιάκου. Στο επόμενο πεντάλεπτο δεν μπήκε κανένας πόντος και η 1η περίοδος έληξε έτσι.
Πάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου τα δεδομένα άλλαξαν κάπως. Οι Vikings αρχικά πέρασαν μπροστά με 4-3 στο 11’, με καλάθι και πάλι από τον Βασίλη Λιάκο, αλλά λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 17-6 στο 17’, έπειτα από ένα δίποντο του Καραγιαννάκη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Spartans BC να προηγούνται με 19-14.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου από την αρχή οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τη διάθεση να παγιώσουν διψήφιες διαφορές και να ελέγξουν πλήρως τον ρυθμό. Αυτό ακριβώς έκαναν και προηγήθηκαν με 28-15 στο 24’ και με 35-22 στο 29’, με τρίποντο από τον Μιχαλακάκο και δίποντο από τον Κολιό αντίστοιχα. Τελικά, οι Vikings μείωσαν σε 35-26, μετά από buzzer beater τρίποντο του Στέλιου Λιάκου και έτσι έληξε η 3η περίοδος, με τους Spartans BC στο +9.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι Vikings έκαναν προσπάθειες για να ρίξουν τη διαφορά και μείωσαν σε 36-29 στο 31’, με δίποντο από τον Βασίλη Λιάκο, χωρίς όμως να μπορέσουν να πλησιάσουν άλλο. Οι Spartans BC είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν την κατάσταση και συνεχώς άνοιγαν τη διαφορά, φτάνοντας και στο +15, με το υπέρ τους, 51-36 στο 37’ με τρίποντο του Αρφαρά, ενώ τελικά κέρδισαν με 53-38.
Player Of The Game: Κορυφαίος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μιχαλακάκος των Spartans BC, αφού τελείωσε το ματς με εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ, με 15 πόντους (3/8β., 3/6δ., 2/4τρ.), 19 ριμπάουντ (18αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ βρίσκουμε τον πρώτο σκόρερ των νικητών και του αγώνα, Θοδωρή Κυριαζίδη, που είχε 16 πόντους (8/9β., 1/1δ., 2/3τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Spartans BC έδωσαν 8 περισσότερες ασίστ (14 έναντι 6), ενώ έβαλαν και 5 παραπάνω τρίποντα (7/33 με 21,2% έναντι 2/16 με 12,5%).
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Άγγελος Καραγιαννάκης (12π., 3/4β., 3/4δ., 1/7τρ., 6ρ., 5ασ., 2κλ.).
Όσον αφορά στους Vikings, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Βασίλης Λιάκος (13π., 1/2β., 6/13δ., 0/1τρ., 14ρ., 1ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Στέλιος Λιάκος (11π., 1/2β., 2/8δ., 2/9τρ., 3ρ., 1κλ.) και Σταύρος Μπεχράκης (10π., 2/4β., 4/14δ., 0/4τρ., 11ρ., 2ασ., 2κλ.).