Ένα πολύ εύκολο απόγευμα πέρασαν οι Anubis BC την Κυριακή (21/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου με επιβλητική εμφάνιση κέρδισαν πολύ άνετα την Climaland BC, με το εντυπωσιακό 62-28 για τη 12η αγωνιστική της Division 2 στο Group 1 της περιφέρειας North. Απίστευτο ματς έκανε ο Αντώνης Μιχαλόπουλος, που πλησίασε στο τριπλ-νταμπλ (17π., 13ρ., 7ασ., 4κλ.). Οι νικητές πλέον έχουν ρεκόρ 8-4 και παραμένουν στην 4η θέση, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-10. Όλα αυτά, στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου.
Το πρώτο καλάθι του ματς επιτεύχθηκε από τον Λυμπερόπουλο και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο ίδιο λεπτό, με ένα δίποντο από τον Τσιολάκη. Η Climaland BC πέρασε μπροστά με 4-2 στο 2’ και με 6-4 στο 5’, με καλάθια από τον Τσιολάκη και τον Τερζή. Οι Anubis BC «έτρεξαν» ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 13-6 στο 9’ με ένα δίποντο που σημείωσε ο Μιχαλόπουλος, ενώ η 1η περίοδος έληξε με 13-8.
Τα πάντα ξεκαθάρισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν τόσο δυνατά, που «έτρεξαν» ένα σερί 14-0 και έτσι έφτασαν να είναι μπροστά με 27-8 στο 15’, έπειτα από δίποντο του Λιακόπουλου. Η Climaland BC σκόραρε ύστερα από 6 λεπτά, με καλάθι του Δαβιδέλη, που μείωσε σε 27-10 στο 16’, αλλά η διαφορά μεγάλωσε. Οι Anubis BC πήγαν και στο +24, με 34-10 στο 19’ με ένα δίποντο του Λιώνη, ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 34-11.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά η εικόνα συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, δηλαδή με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν σταδιακά τη διαφορά, ακόμα περισσότερο, φτάνοντας μέχρι και στους 35 πόντους, με το υπέρ τους, 48-13 στο 26’, χάρις σε ένα δίποντο του Λυμπερόπουλου. Η Climaland BC μείωσε σε 48-16 στο 29’ με ένα τρίποντο του Δαβιδέλη, ενώ η 3η περίοδος έκλεισε με τους Anubis BC να είναι μπροστά με σκορ 50-17.
Μια τυπική διαδικασία ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, όπως είναι λογικό, με μία τέτοια διαφορά. Η Climaland BC μείωσε μέχρι και στους 31 πόντους τη διαφορά, σε 50-19 στο 31’ με δίποντο από τον Ακρίβο, σε 52-21 στο 32’ με καλάθι του Υφαντή και σε 55-24 στο 33’ με τρίποντο που έβαλε ο Δαβιδέλης. Οι Anubis BC έφτασαν έως και το +36, με 62-26 στο 37’ με δίποντο από τον Παρατσόκα, που παρεμπιπτόντως έπαιξε το τελευταίο ματς με την ομάδα του, ενώ το τελικό σκορ ήταν 62-28.
Player Of The Game: Φανταστική απόδοση είχε ο Αντώνης Μιχαλόπουλος για τους Anubis BC, αφού τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους (0/2β., 4/5δ., 3/7τρ.), 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Στάθης Λυμπερόπουλος των νικητών, είχε το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 16, αφού τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (6/11δ., 1/5τρ.), 8 ριμπάουντ (4αμ.-4επ.), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Anubis BC κέρδιζαν με 34-11, οπότε τα πάντα είχαν κριθεί. Επίσης, οι γηπεδούχοι πήραν 28 παραπάνω ριμπάουντ (60 έναντι 32), ενώ ήταν και πολύ πιο εύστοχοι στα δίποντα (24/45 με 53,3% έναντι 10/41 με 24,4%).
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Νίκος Λιακόπουλος (13π., 1/5β., 6/10δ., 9ρ., 1κλ.).
Από τη μεριά της Climaland BC, πρώτος σκόρερ ήταν ο Θανάσης Δαβιδέλης (8π., 1/3δ., 2/7τρ., 2ρ., 1ασ.).