Σε ένα παιχνίδι που είχε πολύ υψηλό σκορ την Κυριακή (21/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Blue Sharks Neurolife πήραν «διπλή» νίκη, αφού κέρδισαν τους MyRema State Warriors με 75-71 για 12η αγωνιστική της Division 2 στο Group 1 της περιφέρειας North και παράλληλα το έκαναν με +4. Έτσι, κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους, στον πρώτο γύρο με 61-58. Οι «Μπλε Καρχαρίες» βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο  5-6 και οι ηττημένοι έπεσαν στο 6-6. Να σημειωθεί ότι οι Blue Sharks Neurolife αγωνίστηκαν με μόλις 6 διαθέσιμους παίκτες και οι MyRema State Warriors μόνο με μία πεντάδα, δηλαδή χωρίς την παραμικρή αλλαγή.
Πιο δυνατά άρχισαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’ με καλάθια του Γιαννόπουλου και του Μπίσκου, αλλά και με 10-4 στο 4’, έπειτα από τρίποντο του Πέππα. Οι MyRema State Warriors ισοφάρισαν σε 10-10 στο 6’ και σε 12-12 στο 7’, με δύο σερί δίποντα από τον Μενάγια. Ωστόσο, οι Blue Sharks Neurolife πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 22-16.
Όσο για το δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι «Μπλε Καρχαρίες» προηγήθηκαν με 26-19 στο 11’, έπειτα από δίποντο που σημείωσε ο Σακελλαρόπουλος. Οι «Πολεμιστές» αντέδρασαν με 8-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 27-26 στο 14’ μετά από μία βολή του Τσάτσου. Μάλιστα, οι MyRema State Warriors ήταν μπροστά και με 33-30 στο 15’ με δίποντο από τον Κυριάκου. Εκεί όμως, οι Blue Sharks Neurolife «έτρεξαν» σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 40-33 στο 18’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Μπίσκο και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +4, με 40-36.
Πάμε και στο δεύτερο μέρος, όπου οι MyRema State Warriors αρχικά μείωσαν σε 47-44 στο 24’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Μενάγιας. Ωστόσο, οι «Μπλε Καρχαρίες» ήταν αυτοί που έλεγχαν τον ρυθμό σε εκείνο το σημείο. Για αυτό και προηγήθηκαν μέχρι και με +11, με 57-46 στο 27’, με ένα τρίποντο από τον Τομαρά. Οι Blue Sharks Neurolife τελείωσαν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 59-52.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι MyRema State Warriors μείωσαν σταδιακά τη διαφορά και κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα με 67-65 στο 37’, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Μενάγιας. Οι «Μπλε Καρχαρίες» όμως πέρασαν μπροστά ξανά στο 39’ με 69-68 με 2/2 βολές του Πέππα, ενώ στο ίδιο λεπτό πήγαν και στο 71-68 με δίποντο του Μπίσκου. Στα 21.7’’ πριν από τη λήξη, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +5 με 73-68, χάρις σε 2/2 βολές του Σακελλαρόπουλου. Ο Μενάγιας με γκολ-φάουλ στα 16.1’’ για το φινάλε, μείωσε σε 73-71 για τους φιλοξενούμενους. Όλα τελείωσαν στα 11.2’’ για τη λήξη, με τον Τομαρά να σκοράρει δίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 75-71 υπέρ των Blue Sharks Neurolife.
Player Of The Game: Φοβερός και τρομερός ήταν για τους Blue Sharks Neurolife, ο Παύλος Μπίσκος, που έκανε νταμπλ-νταμπλ, με 20 πόντους (0/2β., 10/17δ., 0/3τρ,), 23 ριμπάουντ (16αμ.-7επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 38.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών, το είχε ο Ανδρέας Τομαράς με 19, μιας και τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (0/6β., 5/11δ., 3/7τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Στα 11.2’’ για τη λήξη, ο Ανδρέας Τομαράς διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τζαμπ σουτ και εκεί κρίθηκαν οριστικά τα πάντα. Επίσης, σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα 5 περισσότερα τρίποντα που έβαλαν οι «Μπλε Καρχαρίες» (9/26 με 34,6% έναντι 4/17 με 23,5%).
Δύο ακόμα παίκτες των νικητών, ήταν διψήφιοι στην επίθεση. Πρόκειται για τους Γιώργο Σακελλαρόπουλο (20π., 2/2β., 3/7δ., 4/10τρ., 3ρ., 2ασ.) και Βαγγέλη Πέππα (10π., 2/2β., 1/2δ., 2/6τρ., 1ρ.).