Στις νίκες επέστρεψαν οι Gin Supertonics την Τετάρτη (24/01) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν τους Itah Jazz με 51-31 για τη 12η αγωνιστική, με την οποία άρχισε ο δεύτερος γύρος, στο Group 2, της Division 2, στην περιφέρεια North. Πλέον, οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 9-3 και είναι στη 2η θέση μαζί με τους Halligators, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-10 και ισοβαθμούν με τη Σφεντόνα στις δύο τελευταίες θέσεις (11η και 12η).
Οι Itah Jazz ήταν αυτοί που πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Γουναρίδη και έτσι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’. Μετά όμως, έπαθαν επιθετικό μπλακ-άουτ και οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό. Με δίποντα των Καμινάρη και Γιώργου Πολύζου, οι Gin Supertonics προηγήθηκαν με 4-2 στο 3’ και γενικά «έτρεξαν» ένα σερί 16-0, για να κλείσουν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 16-2, που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο από τον Γιώργο Πολύζο στο 8’.
Το σερί αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, με τους γηπεδούχους να το φτάνουν στο απίστευτο 25-0, για να προηγηθούν με 25-2 στο 14’, με μία εύστοχη βολή από τον Αναστάση Μωραΐτη. Στο ίδιο λεπτό και μετά από 13 ολόκληρα λεπτά, οι Itah Jazz κατάφεραν να σκοράρουν και να μειώσουν σε 25-4 με καλάθι του Κεφαλά. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 9-0 συνολικά και με δίποντο του Μαΐλλη στο 19’, μείωσαν σε 25-11, σκορ με οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, υπέρ των Gin Supertonics.
Μάλιστα, το σερί συνεχίστηκε και στις αρχές του δεύτερου μέρους, φτάνοντας συνολικά στο 11-0, με τους Itah Jazz να μειώνουν σε 25-13 στο 21’, με καλάθι του Φλέσσα. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές και έφτασαν να προηγούνται έως και με 21 πόντους διαφοράς, δηλαδή με 38-17 στο 15’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Φίλιππος Πολύζος. Τελικά, οι Gin Supertonics ήταν μπροστά με 41-24 στο τέλος της 3ης περιόδου.
Ήταν προφανές ότι πλέον ήταν διαδικαστικό το τέταρτο δεκάλεπτο, αφού η εικόνα του αγώνα, σε συνδυασμό με αυτή τη διαφορά στο σκορ, έδειχνε ότι τα πάντα είχαν κριθεί. Οι Itah Jazz έκαναν μία προσπάθεια και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στους 11 πόντους, με σκορ 42-31 στο 36’ με μία βολή που πέτυχε ο Φλέσσας. Εκεί, οι Gin Supertonics έκλεισαν το ματς με 9-0 σερί και με τρίποντο του Φίλιππου Πολύζου στο 39’, έφτασαν στο τελικό 51-31 υπέρ τους.
Player Of The Game: Ο Φίλιππος Πολύζος έκανε νταμπλ-νταμπλ και ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Gin Supertonics και γενικά του ματς, έχοντας 17 πόντους (4/6δ., 3/10τρ.), 16 ριμπάουντ (14αμ.-2επ.), 2 ασίστ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Το αμέσως επόμενο καλύτερο Efficiency των νικητών, το είχε ο Δημήτρης Καμινάρης με 10, τελειώνοντας τον αγώνα με 9 πόντους (0/1β., 3/4δ., 1/5τρ.) και 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.).
Που κρίθηκε το ματς: Στο 14’ του αγώνα, το σκορ ήταν 25-2 υπέρ των Gin Supertonics και ήταν εμφανές ότι τα πάντα είχαν κριθεί. Επίσης υπήρξε χαοτική διαφορά υπέρ των νικητών σε ριμπάουντ (67 έναντι 40) και σε ασίστ (11 έναντι 2).
Από τους Itah Jazz, ξεχώρισε ο Σπύρος Φλέσσας (16π., 2/5β., 7/14δ., 0/4τρ., 12ρ., 4κλ.).