Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκαν οι Indiana Pagers στον δεύτερο γύρο, αφού την Παρασκευή (19/01) έκαναν ιδανική αρχή στο κλειστό Sala Sport στο Ίλιον, κερδίζοντας, τους Avengers με το άνετο 71-44 για τη 12η αγωνιστική της Division 2 στην περιφέρεια West. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 7-4 και βρίσκονται στην 3η θέση, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 2-9.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άρχισαν πιο συγκεκριμένα στο ματς και προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’, με καλάθια από τον Βάρδια και τον Τζιρίτη. Η Indiana πήρε το προβάδισμα στο 3’ με 5-4, μετά από γκολ-φάουλ του Μουτεσίδη. Μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και οι Avengers ισοφάρισαν σε 8-8 στο 4’, έπειτα από δίποντο που πέτυχε ο Βουράκης. Μετά οι Pagers πάτησαν… γκάζι και προηγήθηκαν με 15-8 στο 7’ με δίποντο από τον Μουτεσίδη, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο με διψήφιο προβάδισμα και συγκεκριμένα το υπέρ τους, 22-11.

Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν βρει τον ρυθμό τους και συνέχιζαν να ανεβάζουν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όσο περνούσε η ώρα. Μάλιστα, η Indiana έφτασε να προηγείται μέχρι και με +19, με 34-15 στο 15’, χάρις σε ένα δίποντο που σημείωσε ο Δερβεντζής. Οι Avengers έκαναν μια προσπάθεια και μείωσαν σε 36-22 στο 19’, με ένα δίποντο από τον Βάρδια. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Pagers να σκοράρουν τρίποντο στην εκπνοή, με τρομερό buzzer beater τρίποντο του Καλαϊτχζάκη, πίσω από το κέντρο και να προηγούνται έτσι με 39-22.

Ήταν εμφανές ότι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος, έφτασαν και στο +20, με 42-22 στο 21’, έπειτα από ένα τρίποντο που έβαλε ο Αδαμόπουλος. Οι Avengers έκαναν ένα 6-0 σερί και μείωσαν σε 42-28 στο 22’, μετά από ένα δίποντο του Χατζή, αλλά οι Indiana Pagers συνέχισαν να παίζουν σε υψηλές… στροφές και τελικά έκλεισαν την 3η περίοδο, μπροστά με 56-37, σκορ που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο από τον Καλαϊτζάκη στο 29’.
Καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο δεκάλεπτο. Με δίποντο του Στιβακτάκη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 58-37 στο 31’, ενώ στο ίδιο λεπτό, οι Avengers μείωσαν σε 58-40 χάρις σε ένα τρίποντο από τον Βρεττό. Από εκεί και πέρα, οι Indiana Pagers άνοιξαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, φτάνοντας και στο +27, με 69-42 στο 37’ με τρίποντο από τον Γιώργο Καρασούλο, για να κερδίσουν με το τελικό 71-44.

Player Of The Game: Ο Στέλιος Δερβεντζής των Indiana Pagers ήταν ο κορυφαίος παίκτης στο Efficiency με 18, έχοντας συνολικά 20 πόντους (1/5β., 8/17δ., 1/1τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 4 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης των νικητών, τελείωσε το ματς με το δεύτερο καλύτερο Efficiency της ομάδας του, με 16, έχοντας συνολικά νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους (5/11δ., 1/2τρ.), 10 ριμπάουντ (4αμ.-6επ.) και 1 κλέψιμο.

Που κρίθηκε το ματς: Η βασική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν η ευστοχία και ειδικά στα δίποντα, όπου οι Indiana Pagers έβαλαν 13 περισσότερα από τους αντιπάλους τους (25/53 με 47,2% έναντι 12/34 με 35,3%).
Να προσθέσουμε ότι για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Χαράλαμπος Μουτεσίδης (12π., 2/3β., 5/11δ., 7ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.).

Όσον αφορά στους Avengers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βρεττός Βρεττός (9π., 3/11τρ., 2ασ.).