Ένα ματς για γερά νεύρα έγινε την Κυριακή (21/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με το High Post να δείχνει χαρακτήρα και να κερδίζει τους Ionians για δεύτερη φορά στη φετινή σεζόν, με σκορ 56-50 για τη 12η αγωνιστική της Division 2 στο Group 1 της περιφέρειας North. Αυτό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου γύρου, με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 5-7, ενώ οι ηττημένοι πήγαν στο 9-3 και παραμένουν στην 1η θέση, αλλά σε τριπλή ισοβαθμία με την POP69 και τους Bandicoots.
Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό από την έναρξή του. Τόσο πολύ που στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, το προβάδισμα στο σκορ άλλαξε συνολικά… 9 φορές! Το πρώτο καλάθι μπήκε από τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με δίποντο του Παπαναστασίου, ενώ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 3-2 στο 2’, έπειτα από τρίποντο του Θεοδώρου. Οι Ionians ήταν μπροστά με 13-12 στο 8’, χάρις σε ένα δίποντο του Μπιρζαμάνη, αλλά η 1η περίοδος έκλεισε με το High Post να προηγείται με 16-13, με τον Ηρειώτη να σκοράρει αρχικά μία βολή και μετά ένα τρίποντο.
Οι άμυνες ήταν ακόμα πιο δυνατές στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 18-15 στο 13’, έπειτα από δίποντο του Μαντάκου. Οι Ionians «έτρεξαν» όμως ένα σερί 6-0 και έτσι ανέκτησαν το προβάδισμα με 21-18 στο 17’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Μαρούλης. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το High Post να ισοφαρίζει σε 24-24, με δίποντο του Μαντάκου.
Πάμε και στο δεύτερο μέρος, το οποίο άρχισε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν μπροστά με 27-24 στο 21’, έπειτα από ένα τρίποντο του Ηρειώτη. Οι Ionians κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 28-28 στο 24’, χάρις ένα δίποντο του Παππά, χωρίς όμως να μπορέσουν να προσπεράσουν. Το High Post έφτασε να προηγείται μέχρι και με 35-30 στο 27’ με 2/2 βολές από τον Παπαναστασίου και η 3η περίοδος τελείωσε με το υπέρ τους, 39-37.
Με ένα σερί 6-0 μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι προηγήθηκαν με 45-37 στο 32’, που διαμορφώθηκε με μία βολή του Κακομανώλη. Μέσα σε 4 λεπτά όμως, οι Ionians έκαναν επί μέρους σκορ 11-2 και προσπέρασαν με 48-47 στο 36’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Κοτζαμάνης. Στο τέλος όμως, το High Post έφτασε στη νίκη, έχοντας ψυχραιμία στις βολές, με τον Μαντάκο να έχει 1/2 στα 20.4’’ για τη λήξη και να κάνει το 54-50 υπέρ της ομάδας του, ενώ το τελικό 56-50 έγινε με 2/2 βολές από τον ίδιο παίκτη στα 4.5’’ για το φινάλε.
Player Of The Game: Νταμπλ-νταμπλ έκανε για το High Post, ο Δημήτρης Μαντάκος, ο οποίος είχε 13 πόντους (5/7β., 4/9δ., 0/2τρ.), 10 ριμπάουντ (5αμ.-5επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 18.
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης του, για τους νικητές, ήταν ο Μαρίνος Ηρειώτης με 11 πόντους (5/6β., 0/4δ., 2/4τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 13.
Που κρίθηκε το ματς: Στις λεπτομέρειες και στην ψυχραιμία που επέδειξαν οι νικητές στις βολές στο τελευταίο λεπτό.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιάννης Παπαναστασίου (11π., 3/4β., 4/12δ., 6ρ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους Ionians, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Δημήτρης Θεοδώρου (20π., 7/8β., 2/7δ., 3/4τρ., 10ρ., 2τάπ., 1ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Αλέξανδρος Μαρούλης (10π., 2/4β., 4/7δ., 0/1τρ., 6ρ., 2ασ.).