Σε «Παράσταση για έναν ρόλο» μετατράπηκε την Κυριακή (28/01) το ματς στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου οι Last Dancers επέστρεψαν στις νίκες ύστερα από τρεις σερί ήττες, με 66-63 απέναντι στο High Post. Το παιχνίδι αφορούσε στη 13η αγωνιστική της Division 2, στο Group 1 της περιφέρειας North και οι νικητές, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 5-6, είχαν σε απίστευτη βραδιά τον Στέργιο Λυντέρη, ο οποίος σταμάτησε στους… 37 πόντους! Από την άλλη, οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 5-8. Να σημειωθεί ότι στον πρώτο γύρο, οι Last Dancers είχαν νικήσει ξανά (56-53).
Με μια σχετική ισορροπία άρχισε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους και να εναλλάσσονται συχνά στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, με 2/2 βολές από τον Μαντάκο. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 4-2 στο 3’, χάρις σε δίποντο του Χρήστου Λυντέρη. Λίγο αργότερα, το High Post έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε με 10-5 στο 6’, με δίποντο του Γιάννη Παπαναστασίου. Οι Last Dancers απάντησαν με 6-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 11-10 στο 7’ με τρίποντο του Χάρη Λυντέρη. Ξανά όμως, με 6-0 σερί, το High Post έκλεισε την 1η περίοδο με το υπέρ του, 16-11, έπειτα από ένα δίποντο του Τσαπρούνη.
Σχετικά με το δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 18-11 στο 11’, έπειτα από καλάθι που πέτυχε ο Γιάννης Παπαναστασίου. Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και ισοφάρισαν σε 20-20 στο 16’, με δίποντο του Τάσου Παπαναστασίου. Οι Last Dancers πήραν και προβάδισμα με 22-20 στο 17’, με καλάθι του Στέργιου Λυντέρη, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +11, με το υπέρ τους, 33-22, που διαμορφώθηκε με τρίποντο από τον Στέργιο Λυντέρη.
Οι «Χορευτές» ανέβασαν τη διαφορά και στο +12 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αφού προηγήθηκαν με 34-22 στο 22’, με μία βολή του Χάρη Λυντέρη. Με 7-0 σερί απάντησαν οι γηπεδούχοι, που μείωσαν σε 34-29 στο 24’ με τρίποντο του Παπακαλοδούκα αρχικά και με ένα δίποντο και δύο βολές από τον Μαντάκο στη συνέχεια. Το High Post κατάφερε να πλησιάσει και στο καλάθι, αφού μείωσε σε 42-40 στο 29’, με δίποντο του Γλύκα, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε με τους Last Dancers να προηγούνται με 45-40, κάτι που έγινε μετά από τρίποντο του Στέργιου Λυντέρη.
Οι δύο ομάδες έβγαλαν ακόμα μεγαλύτερη επιθετική ποιότητα στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου αρχικά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 8-0 σερί και βρέθηκαν να είναι μπροστά με 48-45 στο 33’, μετά από ένα δίποντο του Κακομανώλη. Στο 37’, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 55-54 με τρίποντο του Στέργιου Λυντέρη. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος. Ο Ηρειώτης με τρίποντο στα 8.4’’ για τη λήξη, μείωσε για το High Post σε 65-63. Μετά από δύο χαμένες βολές του Χάρη Λυντέρη στα 8’’ αρχικά και άλλες δύο από τον ίδιο παίκτη στα 4’’, οι «Χορευτές» πήραν νέο επιθετικό ριμπάουντ και ο Κατσής με μία βολή στα 2.8’’ για το φινάλε, έκανε το 66-63 υπέρ των Last Dancers. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, μιας και ο Μαντάκος αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή για το High Post, υπό την πίεση δύο αντιπάλων.
Player Of The Game: Δεν γινόταν να είναι άλλος από τον Στέργιο Λυντέρη, που ηγήθηκε για τους Last Dancers, έχοντας 37 πόντους (7/11β., 6/10δ., 6/10τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και 31 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 13, το είχε ο Κώστας Σουσανίδης, με 7 πόντους (5/7β., 1/6δ., 0/1τρ.), 16 ριμπάουντ (9αμ.-7επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Στις λεπτομέρειες κρίθηκαν όλα. Ο Κατσής διαμόρφωσε το τελικό 66-63 υπέρ των Last Dancers με μία βολή στα 2.8’’ για τη λήξη και ο Μαντάκος αστόχησε σε υπό πίεση τρίποντο στην εκπνοή, οπότε το High Post δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.
Από την πλευρά των γηπεδούχων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Μαντάκος (18π., 8/9β., 5/11δ., 0/2τρ., 6ρ., 5ασ., 3κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Γιάννης Κακομανώλης (12π., 6/8δ., 0/5τρ., 6ρ., 2ασ.) και Γιάννης Παπαναστασίου (10π., 0/1β., 5/8δ., 2ρ.).