Ένα ματς που είχε ενδιαφέρον μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έγινε την Κυριακή (28/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τη Σφεντόνα να παίρνει τη δεύτερη σερί νίκη της, επικρατώντας του Μορφέα με 67-63 για τη 13η αγωνιστική της Division 2, στο Group 2 της περιφέρειας North. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 3-10, αν και παραμένουν στη 12η και τελευταία θέση, επειδή έχουν δεχθεί δύο μηδενισμούς στη σεζόν. Οι ηττημένοι έχουν ρεκόρ 4-9 και βρίσκονται στην 9η θέση.
Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 3-0 στο 1’ με τρίποντο του Μπακαλέξη, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 3-2 στο ίδιο λεπτό με καλάθι του Φίλου. Η διαφορά άνοιξε, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 9-2 στο 3’, χάρις σε δίποντο από τον Μπαρδούτσο. Ο Μορφέας ισοφάρισε σε 11-11 στο 5’, με δίποντο που πέτυχε ο Σπύρος Κρεούζης, αλλά η Σφεντόνα έκλεισε την 1η περίοδο, μπροστά με 20-16, με ένα δίποντο του Μπαρδούτσου.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά ο Μορφέας μείωσε σε 22-18 στο 12’, με 2/2 βολές από τον Σπύρο Κρεούζη, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Έτσι, άνοιξαν σταδιακά τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο υπέρ τους, 38-23 στο 18’, μετά από δίποντο του Τσιβίογλου. Η Σφεντόνα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +15, με το υπέρ της, 40-25, που διαμορφώθηκε με ένα καλάθι του Καλλιγιαννάκη.
Πάμε στο δεύτερο μέρος, όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +17, με το υπέρ τους, 42-25 στο 21’ με καλάθι του Τσιβίογλου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 9-0 και μείωσαν σε 42-34 στο 23’, χάρις σε ένα τρίποντο του Αντύπα. Ο Μορφέας μείωσε επίσης σε 44-37 στο 24’ και σε 46-39 στο 26’ με τρίποντο από τον Φίλο και με 2/2 βολές του Σπύρου Κρεούζη. Η Σφεντόνα όμως κράτησε μια καλή διαφορά και τελείωσε την 3η περίοδο μπροστά με 52-43, μετά από μία βολή του Μητρόπουλου.
Σχετικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν δυναμικά στο ματς και ισοφάρισαν σε 54-54 στο 34’, σε 56-56 στο 36’ και σε 61-61 στο 37’, με δίποντα των Ρήγα και Λιουδάκη και τρίποντο του Φίλου αντίστοιχα. Μάλιστα, πέρασαν και μπροστά με 63-61 στο 38’, με καλάθι του Λιουδάκη. Στο ίδιο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 64-63 με τρίποντο από τον Μπακαλέξη, Στα 12.4’’ για τη λήξη, ο ίδιος παίκτης είχε 2/2 βολές και έκανε το 66-63 υπέρ της ομάδας του. Ο Μορφέας πήγε για την ισοφάριση, αλλά το τρίποντο του Αντύπα στα 5’’ για το φινάλε, δεν βρήκε στόχο. Με μία βολή του Μητρόπουλου στα 3’’ για το τέλος, η Σφεντόνα κέρδισε με 67-63.
Player Of The Game: Ο Γιάννης Μπακαλέξης της Σφεντόνας αναδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης, έχοντας 13 πόντους (2/2β., 1/4δ., 3/5τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 3 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 13, είχε ο Χρήστος Βαλτινός, με 11 πόντους (4/4δ., 1/4τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Με το σκορ στο 66-63 υπέρ της Σφεντόνας, ο Μορφέας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το τρίποντο του Αντύπα στα 5’’ πριν από τη λήξη ήταν άστοχο και έτσι ο Μητρόπουλος με μία βολή στα 3’’ πριν από το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 67-63 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Πρώτος σκόρερ για τη Σφεντόνα ήταν ο Χρήστος Μπαρδούτσος (14π., 7/15δ., 0/2τρ., 3ρ., 2ασ., 2κλ.).
Από την πλευρά του Μορφέα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπύρος Κρεούζης (18π., 8/10β., 5/13δ., 8ρ., 4ασ., 2κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Σπήλιος Φίλος (17π., 4/6δ., 3/5τρ., 5ρ., 1ασ.) και Γιώργος Λιουδάκης (13π., 1/1β., 6/11δ., 0/3τρ., 6ρ., 3ασ., 3κλ.).