Ένα ντέρμπι κορυφής έγινε την Κυριακή (28/01) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τους Ionians να παίρνουν τη νίκη με 58-51 επί της POP69 και έτσι να παραμένουν στην 1η θέση του πρωταθλήματος, μαζί με τους Bandicoots. Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Division 2, στο Group 1 της περιφέρειας North και το ρεκόρ των νικητών είναι πλέον 10-3, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 9-4 και βρίσκονται στην 3η θέση, μαζί με την Anubis BC. Να προσθέσουμε ότι οι Ionians είχαν νικήσει την POP69 και στον πρώτο γύρο (52-33).
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τους γηπεδούχους με τον Εγγλέζο για το 2-0 στο 1’, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 3-2 στο 2’, χάρις σε τρίποντο του Χρηστίδη. Η POP69 ανέκτησε το προβάδισμα με 4-3 στο 3’, μετά από δίποντο του Καρακάση. Στη συνέχεια, οι Ionians πήραν και πάλι… κεφάλι στο σκορ και δεν το έχασαν ποτέ ξανά. Έφτασαν μάλιστα ακόμα και στο +12, με 19-7 στο 7’ με δίποντο του Σερβίου, για να τελειώσει η 1η περίοδος με το υπέρ τους, 19-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στο σκοράρισμα και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι Ionians μπήκαν καλύτερα πάντως και έφτασαν να προηγούνται με 26-14 στο 13’, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Μαρούλης. Ωστόσο, η POP69 έκανε ένα σερί 7-0 και μείωσε σε 26-21 με δίποντο από τον Στέφο και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν πιο καλά στο επιθετικό σκέλος και ειδικά οι φιλοξενούμενοι, που άρχισαν να ανοίγουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται και με +14, με το υπέρ τους, 42-28 στο 28’, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Μαρούλης. Η POP69 μπόρεσε να μειώσει σε 42-32 στο 29’ και σε 45-35 στο ίδιο λεπτό, με δίποντο του Στέφου και τρίποντο του Μητρόπουλου αντίστοιχα. Η 3η περίοδος έληξε με τους Ionians να προηγούνται με 46-35 με μία βολή του Μαρούλη.
Η POP69 ήξερε ότι θα έπρεπε να μειώσει άμεσα το σκορ και το έκανε μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα, μείωσε σε 48-46 στο 35’, με ένα δίποντο από τον Ψαράκη, καθώς επίσης και σε 50-48 στο 37’, χάρις σε δίποντο του Καρακάση. Οι Ionians όμως δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με επί μέρους σκορ 7-1, προηγήθηκαν με 57-49 στο 38’, έπειτα από δίποντο του Μαρούλη και τελικά κέρδισαν με 58-51.
Player Of The Game: Ο Αλέξανδρος Μαρούλης ξεχώρισε για τους Ionians, έχοντας 18 πόντους (1/2β., 7/13δ., 1/2τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 16.
Παίκτης-Κλειδί: Λύσεις στην επίθεση έδωσε για τους νικητές ο Βασίλης Χουλιάρας, που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους (1/2δ., 3/6τρ.), 3 κλεψίματα, 1 αμυντικό ριμπάουντ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 11.
Που κρίθηκε το ματς: Τα 9 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι Ionians (15 έναντι 6), έκαναν σημαντική διαφορά, όπως επίσης τα 5 λιγότερα λάθη (6 έναντι 11) και τα 4 περισσότερα κλεψίματα (7 έναντι 3).
Για την POP69, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μανώλης Καρακάσης (14π., 4/8β., 5/6δ., 7ρ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Δημοσθένης Στέφος (10π., 5/10δ., 0/2τρ., 9ρ., 3ασ.) και Δημήτρης Εγγλέζος (10π., 3/4β., 2/6δ., 1/8τρ.6ρ., 1κλ.).