Ένα ματς στο οποίο οι Athenian Warriors ήταν ισοπεδωτικοί, έχοντας την απόλυτη κυριαρχία και κερδίζοντας τον Μορφέα με το επιβλητικό 82-39, διεξήχθη την Τετάρτη (07/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ. Ήταν μια αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική στο Group 2 της περιφέρειας North της Division 2 και πλέον και οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ, δηλαδή 4-10. Έτσι, μοιράζονται την 9η θέση, αλλά οι «Αθηναίοι Πολεμιστές» κάλυψαν την διαφορά της ήττας τους, στο ματς του πρώτου γύρου, με 59-51, οπότε ευνοούνται στην ισοβαθμία. Επίσης, οι νικητές τελείωσαν ένα αρνητικό σερί 5 ηττών. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, που εμφανίστηκαν με μόλις 5 διαθέσιμους παίκτες, άρα χωρίς καμία αλλαγή, έχουν πλέον 7 συνεχόμενες ήττες.
Το ματς άρχισε με τους «Αθηναίους Πολεμιστές» να προηγούνται με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Γαλάνη. Ο Μορφέας σκόραρε με μία βολή του Ανδρικόπουλου και με 2/2 βολές από τον Βασιλάτο, για να πάρει το προβάδισμα με 3-2 στο 2’. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και με σερί 10-0, προηγήθηκαν με 12-3 στο 6’, έπειτα από δίποντο του Κατσανάκη. Εν τέλει, η 1η περίοδος έληξε με τους Athenian Warriors να προηγούνται με 20-6, που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο από τον Κατσανάκη.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι συνέχισαν ένα σερί 5-0 στα τέλη της 1ης περιόδου και το έφτασαν στο 15-0 συνολικά, για να προηγηθούν με 30-6 στο 15’, χάρις σε ένα δίποντο του Νανούση. Ο Μορφέας μείωσε σε 34-15 στο 18’, με ένα τρίποντο που έβαλε ο Αντύπας, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Athenian Warriors να προηγούνται με 40-17, που ήρθε με τρίποντο από τον Νανούση.
Ήταν εμφανής η διαφορά στην ενέργεια των δύο ομάδων και όσο περνούσε η ώρα, ήταν ξεκάθαρη η κυριαρχία των «Αθηναίων Πολεμιστών». Ο Μορφέας αρχικά μείωσε σε 44-24 στο 23’, με ένα τρίποντο που πέτυχε ο Φίλος, αλλά οι Athenian Warriors πάτησαν… γκάζι και με buzzer beater δίποντο του Νανούση, έκλεισαν την 3η περίοδο στο +31, με 59-28.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο και συνεχίζοντας το σερί από την 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν συνολικό 15-0, για να προηγηθούν έτσι με 67-28 στο 33’, έπειτα από ένα δίποντο του Λεμονιά. Ο Μορφέας μείωσε σε 67-32 στο 25’, με ένα δίποντο από τον Φίλο, αλλά η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει. Οι Athenian Warriors έφτασαν έως και το +46, με 82-36 στο 39’, με δίποντο του Λεμονιά, για να κερδίσουν τελικά με 82-39, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Αντύπα.
Player Of The Game: Ο Κομνηνός Λούβαρης των Athenian Warriors αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του ματς, έχοντας 22 πόντους (11/14δ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 21.
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης του, ήταν ο Απόστολος Κατσανάκης, που είχε 21 πόντους (3/7δ., 5/9τρ.), 5 ριμπάουντ (2αμ.-3επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 19.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Athenian Warriors είχαν 10 διαθέσιμους παίκτες, ενώ ο Μορφέας κατέβηκε με μόλις μία πεντάδα, δηλαδή χωρίς αλλαγή, κάτι που έπαιξε καταλυτικό ρόλο, στην τελική έκβαση του αγώνα.
Για τους «Αθηναίους Πολεμιστές», διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Μιλτιάδης Δημητρακόπουλος (15π., 0/1δ., 5/8τρ., 4ασ., 3ρ.).
Όσον αφορά στον Μορφέα, ξεχώρισε με νταμπλ-νταμπλ ο Σπήλιος Φίλος (17π., 4/6β., 5/12δ., 1/6τρ., 10ρ., 2ασ., 1κλ., 1τάπ.).