Σε ένα ματς που έγινε την Κυριακή (04/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, οι Halligators προσέφεραν πολύ θέαμα και έφτασαν στο υπέρ τους, 91-53 κόντρα στη Σφεντόνα, για τη 14η αγωνιστική στο Group 2 της περιφέρειας North στη Division 2. Ήταν η πέμπτη σερί νίκη για τους «Αλιγάτορες», που έχουν πλέον ρεκόρ 11-3 και παραμένουν στη 2η θέση, ενώ οι ηττημένοι έχουν 3-11.
Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες θα δώσουν έμφαση στην επίθεση. Για αυτό και η Σφεντόνα προηγήθηκε με 2-0 στο 1’ και με 7-6 στο 2’, μετά από ένα καλάθι του Τσιβίογλου και ένα τρίποντο του Μπαρδούτσου αντίστοιχα. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους, αφού με 10-0 σερί, προηγήθηκαν με 16-7 στο 4’, με δίποντο του Αντωνόπουλου. Εν τέλει, η 1η περίοδος έληξε με τους Halligators να προηγούνται με 30-16, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σκιαδόπουλου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Σφεντόνα μείωσε σε 33-20 στο 12’, σε 37-24 στο 24’ και σε 39-26 στο 15’, με δίποντα από τους Σαχτούρη, Μητρόπουλο και ξανά του Σαχτούρη, αντίστοιχα. Πάλι όμως, οι «Αλιγάτορες» πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά έως και το +22. Κι αυτό διότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ του Ζερδέ, για το 52-30 υπέρ των Halligators.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου η Σφεντόνα μπόρεσε να μειώσει σε 55-32 στο 21’ και σε 58-35 στο 22’, έπειτα από δίποντο πουν πέτυχε ο Μητρόπουλος και τρίποντο που έβαλε ο Τσιβίογλου αντίστοιχα. Ωστόσο, ήταν σαφές ότι οι Halligators κυριαρχούσαν στον απόλυτο βαθμό, φτάνοντας να κλείσουν την 3η περίοδο με σερί 12-0 έπειτα από δίποντο του Κωσταρέλου, για να προηγούνται έτσι με 75-36.
Προφανώς και είχε διαδικαστικό χαρακτήρα το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το μόνο ενδιαφέρον ήταν στο ποιο θα είναι το τελικό σκορ. Η Σφεντόνα μείωσε σε 79-43 στο 33’ με 2/2 βολές του Τσιβίογλου, ενώ οι «Αλιγάτορες» έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με +44, με 89-45 στο 36’ και με 91-47 στο 38’ με δίποντα από τους Μεταξά και Κροντήρα αντίστοιχα. Το τελικό σκορ, ήταν 91-53 υπέρ των Halligators.
Player Of The Game: Κορυφαίος παίκτης για τους Halligators ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς, με 17 πόντους (4/6δ., 3/7τρ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και το καλύτερο Efficiency με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ ουσιαστική ήταν η βοήθεια που έδωσε στους νικητές ο Τίμος Σακελλαράκης, με 12 πόντους (6/7δ.), 8 ριμπάουντ (4αμ.-4επ.), 4 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 22.
Που κρίθηκε το ματς: Η 1η περίοδος έληξε με 30-16 υπέρ των Halligators, οπότε μάλλον δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω.
Για τους «Αλιγάτορες», διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Θανάσης Ζερδές (14π., 1/2β., 5/5δ., 1/2τρ., 4ρ., 2ασ., 1κλ.), Θανάσης Αντωνόπουλος (11π., 1/2β., 5/8δ., 0/4τρ., 3ασ., 1ρ., 1κλ.), Βασίλης Κωσταρέλος (10π., 0/1β., 5/13δ., 0/1τρ., 9ρ., 7ασ.) και Παναγιώτης Σιμόπουλος (10π., 5/6δ., 4ρ., 1κλ.).
Όσον αφορά στη Σφεντόνα, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Κώστας Τσιβίογλου (17π., 3/4β., 4/8δ., 2/4τρ., 10ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.) και διψήφιος στην επίθεση ήταν επίσης ο Χρήστος Μπαρδούτσος (14π., 4/10δ., 2/5τρ., 6ρ., 3ασ., 1κλ.).