Το People Cafe πήρε μία σημαντική νίκη την Κυριακή (04/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, με 75-61 επί των Tragics για τη 14η αγωνιστική στο Group 2 της περιφέρειας North της Division 2. Ήταν ουσιαστικά διπλή νίκη, αφού είχε κερδίσει και στον πρώτο γύρο (62-55), άρα πλέον έχει το πάνω χέρι σε τυχόν ισοβαθμία των δύο ομάδων στο τέλος της σεζόν. Προς το παρόν, το People Cafe, που μετράει δύο σερί νίκες, «βλέπει» τετράδα, έχοντας ρεκόρ 8-6, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 7-7.
Ο πρώτος πόντος του αγώνα ήρθε από τους Tragics, που προηγήθηκαν με 1-0 στο 1’, με μία εύστοχη βολή από τον Αβαράκη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μίνι σερί 5-0 και βρέθηκαν μπροστά με 5-1 στο 2’, με ένα τρίποντο και ένα δίποντο από τον Πριτσιούλη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-13 στο 8’, με δίποντο του Κούνα, αλλά η 1η περίοδος έληξε με το People Cafe να προηγείται με 17-13, που διαμορφώθηκε με γκολ-φάουλ του Πριτσιούλη.
Με 2/2 βολές από τον Κούνα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Tragics να μειώνουν σε 17-15 στο 11’. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 και έτσι βρέθηκαν να προηγούνται με 28-15 στο 14’, χάρις σε 2/2 βολές του Πριτσιούλη. Το People Cafe επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και στο +20, με σκορ 40-20 στο 19’, με δίποντο του Μαρούλη, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 40-22, με καλάθι από τον Ντάσιο.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 20 πόντους, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 44-24 στο 22’, με δίποντο του Μυλωνά. Οι Tragics έκαναν μία προσπάθεια να πλησιάσουν και με 7-0 σερί, μείωσαν σε 44-31 στο 23’, έπειτα από ένα δίποντο του Κούνα. Το People Cafe ανέβασε και πάλι τη διαφορά και προηγήθηκε με 57-38 στο 28’, με ένα δίποντο από τον Γκορέζη και τελικά ήταν μπροστά με 57-40 στο τέλος της 3ης περιόδου.
Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει. Όμως, οι Tragics δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας, «έτρεξαν» ένα σερί 15-0, για να μειώσουν σε 57-53 στο 34’, μετά από ένα δίποντο του Χριστακίδη. Το People Cafe είχε όμως περισσότερες λύσεις και με σωστές επιλογές άνοιξε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας έως και το υπέρ του, 72-57 στο 38’, με δίποντο του Μυλωνά, με το τελικό σκορ να είναι 75-61, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Καρτσιμαδάκη στην εκπνοή.
Player Of The Game: Ο Μάριος Πριτσιούλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του People Cafe, έχοντας 21 πόντους (4/4β., 4/8δ., 3/11τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Άγγελος Μυλωνάς είχε το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 14, έχοντας 16 πόντους (3/3β., 5/6δ., 1/7τρ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 αμυντικό ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το ματς: Οι νικητές έκαναν τα μισά λάθη (8 έναντι 16) και 5 παραπάνω κλεψίματα (12 έναντι 7). Επίσης, η απουσία του Γκόρου των Tragics, έκανε πιο εύκολο το έργο τοι People Cafe.
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Αλέξανδρος Τσαγκούλης (18π., 3/5δ., 4/8τρ., 2ρ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους Tragics, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεβαστιανός Αβαράκης (17π., 2/3β., 0/3δ., 5/17τρ., 2ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Γιάννης Κούνας (12π., 2/2β., 5/7δ., 4ασ., 3ρ.) και Λεωνίδας Χριστακίδης (11π., 2/4β., 3/8δ., 1/8τρ., 10ρ., 4ασ.).