Μία νίκη-θρίλερ πήραν οι Ionians το Σάββατο (10/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν τους Last Dancers, έστω και δύσκολα στο τέλος, με 45-43 για τη 15η αγωνιστική του Group 1, της Division 2, στην περιφέρεια North. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 11-4 και έπιασαν τους Bandicoots στην κορυφή, αφού εκμεταλλεύτηκαν την ήττα των τελευταίων από την Anubis BC. Από την άλλη, οι «Χορευτές» έχουν τώρα ρεκόρ 6-7, μιας και έχουν 2 ματς λιγότερα.
Πολύ «ζεστά» μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι, που με τρίποντο από τον Κόντο και τον Θεοδώρου, βρέθηκαν μπροστά με 6-0 στο 1’. Οι Last Dancers μείωσαν σε 6-2 στο 2’ με καλάθι που πέτυχε ο Χάρης Λυντέρης, αλλά οι Ionians είχαν βρει ρυθμό και έτσι προηγήθηκαν με 13-2 στο 5’, χάρις σε δίποντο του Μαρούλη, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 15-5, που διαμορφώθηκε με δίποντο από τον ίδιο παίκτη.
Τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, μιας και οι «Χορευτές» έβγαλαν αντίδραση. Βελτίωσαν την άμυνά τους και σιγά-σιγά πλησίαζαν στο σκορ. Μάλιστα, οι Last Dancers κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 19-19 στο 18’, έπειτα από δίποντο που πέτυχε ο Κλαυδιανός. Οι Ionians δεν έχασαν όμως το προβάδισμα και τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, μπροστά με 24-21, χάρις σε buzzer beater δίποντο από τον Μαρούλη.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά, ανακτώντας και πάλι τον έλεγχο, στον ρυθμό του αγώνα. Αρχικά, οι Last Dancers μείωσαν σε 27-25 στο 23’, με ένα δίποντο από τον Σουσανίδη, αλλά οι Ionians είχαν καλύτερες επιλογές και έκλεισαν την 3η περίοδο έχοντας διψήφιο προβάδισμα με 40-29, που διαμορφώθηκε με 2/2 βολές από τον Μανωλάκο.
Οι γηπεδούχοι είχαν διψήφιο προβάδισμα και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με 42-29 στο 31’ και με 44-33 στο 35’, χάρις σε δύο καλάθια από τον Μπιρζαμάνη. Ωστόσο, οι «Χορευτές» δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και με 10-0 σερί μείωσαν σε 44-43 στα 5.1’’ για τη λήξη με μακρινό τζαμπ σουτ του Κλαυδιανού, που πατούσε τη γραμμή του τριπόντου. Στα 3.9’’ για το φινάλε, ο Μαρρούλης με 1/2 βολές έκανε το 45-43 υπέρ των γηπεδούχων. Στην τελευταία επίθεση, οι Last Dancers πήγαν για τη νίκη, αλλά το υπό πίεση δύο παικτών, τρίποντο που πήρε ο Χάρης Λυντέρης, δεν ήταν εύστοχο και έτσι οι Ionians πανηγύρισαν τη νίκη με 45-43.
Player Of The Game: Ο Παναγιώτης Κόντος ήταν «καυτός» από την περιφέρεια για τους Ionians, έχοντας συνολικά 18 πόντους (0/2δ., 6/8τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 18.
Παίκτης-Κλειδί: Πλησίασε στο τριπλ-νταμπλ ο τρομερός Αλέξανδρος Μαρούλης για τους νικητές, αφού είχε 12 πόντους (2/4β., 5/16δ., 0/1τρ.), 10 ριμπάουντ (6αμ.-4επ.), 7 ασίστ, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 12.
Που κρίθηκε το ματς: Τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε, αφού οι Last Dancers είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησε στο τρίποντο ο Χάρης Λυντέρης και έτσι οι Ionians πήραν τη νίκη. Καθοριστικά επίσης, ήταν και ότι οι νικητές έβαλαν 5 παραπάνω τρίποντα (7/21 με 33,3% έναντι 2/15 με 13,3%), αλλά και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν 15 βολές (7/22 με 31,8%).
Από την πλευρά των «Χορευτών», ξεχώρισε στην επίθεση ο Γιώργος Κλαυδιανός (18π., 4/8., 4/9δ., 2/6τρ., 2ρ., 1κλ.).