Σε ένα ματς που είχε πολύ ενδιαφέρον μέχρι τέλους, την Κυριακή (18/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Ionians γύρισαν από το -12 (45-33 στο 34’), πήγαν το παιχνίδι στην παράταση (49-49 κ.δ.) και εν τέλει κέρδισαν τους Αιθέρες με 60-50 στο έξτρα πεντάλεπτο. Τρομερή εμφάνιση και με νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έκανε ο Δημήτρης Θεοδώρου (36π. 13ρ.). Ο αγώνας αφορούσε στη 16η αγωνιστική της Division 2, του Group 1, στην περιφέρεια North. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 12-4 και μοιράζονται την κορυφή με τους Bandicoots, από τους οποίους υστερούν στην ισοβαθμία. Οι γηπεδούχοι, έπεσαν στο 3-13 και έφτασαν στις 10 σερί ήττες συνολικά.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του ματς με τον Μιχάλη Τρύφο και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, αλλά και με 4-2 στο 2’, με δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Οι Ionians πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά με 6-4 στο 4’ με δίποντο από τον Νικολάρα, αλλά οι Αιθέρες προσπέρασαν εκ νέου με 7-6 στο 5’, με μία βολή από τον Μιχάλη Τρύφο και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 13-8, σκορ που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο του Παπάζογλου.
Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, μιας και οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και «έτρεξαν» ένα σερί 11-0, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 19-13 στο 18’, έπειτα από 6 διαδοχικούς πόντους του Θεοδώρου, με ένα δίποντο και 4 βολές. Οι Αιθέρες μπόρεσαν να μειώσουν με τρίποντο του Στάθη Τρύφου και δίποντο του Παπάζογλου, σε 19-18 και με αυτό το σκορ υπέρ των Ionians, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Πάμε στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο καλά και συνέχισαν το σερί τους, φτάνοντας συνολικά στο 7-0, για να περάσουν μπροστά με 20-19 στο 21’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Παπάζογλου. Μάλιστα, προηγήθηκαν και με 25-20 στο 22’, με δίποντο από τον Μιχάλη Τρύφο. Οι Ionians μείωσαν σε 25-24 στο 23’, με καλάθια από τους Καλλέργη και Θεοδώρου. Ωστόσο, οι Αιθέρες αύξησαν τη διαφορά στο +7, με 31-24 στο 25’ και με 33-26 στο 27’, με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα από τον Μαργέλο, για να τελειώσει η 3η περίοδος, με το υπέρ τους, 35-29.
Ακόμα καλύτερα μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, για να ανοίξουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 41-31 στο 32’, έπειτα από τρίποντο του Στάθη Τρύφου, ενώ πήγαν και στο +12, με 45-33 στο 34’, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Μαργέλος. Κι ενώ έδειχναν να έχουν τον έλεγχο, τελικά οι φιλοξενούμενοι έκαναν αντεπίθεση διαρκείας, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 49-49 στα 32’’ πριν από το φινάλε. Οι δύο ομάδες σπατάλησαν από μία επίθεση, με βήματα του Παντελάκη αρχικά και άστοχο τρίποντο του Νικολάρα στη συνέχεια. Οι Αιθέρες είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη αλλά ο Μαργέλος αστόχησε σε τρίποντο στα 5’’ για τη λήξη και το ίδιο έγινε και για τους Ionians στην εκπνοή, με πολύ μακρινό τρίποντο. Με το ισόπαλο 49-49 λοιπόν, ακολούθησε παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ψυχολογία ήταν ξεκάθαρα υπέρ των φιλοξενούμενων, που πέρασαν μπροστά με 51-49 στο 42’, με δίποντο του Θεοδώρου. Οι Αιθέρες μείωσαν σε 51-50 στο ίδιο λεπτό με μία βολή από τον Παντελάκη, αλλά στη συνέχεια δεν σκόραραν ξανά. Οι Ionians είχαν πιο καθαρό μυαλό και έφτασαν στη νίκη με 60-50, που διαμορφώθηκε με ένα δίποντο από τον Νικολάρα.
Player Of The Game: Εκπληκτική απόδοση είχε για τους Ionians, ο Δημήτρης Θεοδώρου, που σταμάτησε στους 36 πόντους (17/24β., 8/17δ., 1/6τρ.), έχοντας ακόμα 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Σημαντική συνεισφορά για τους νικητές είχε και ο Γιώργος Νικολάρας, με 11 πόντους (1/2β., 5/7δ., 0/9τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.), 5 κλεψίματα, 2 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency της ομάδας του, με 10.
Που κρίθηκε το ματς: Στο ότι οι Ionians ενώ έχαναν με 45-33 στο 34’, έστειλαν το ματς στην παράταση με 49-49, ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Θεοδώρου στα 32’’ πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Η ψυχολογία ήταν υπέρ τους, στην παράταση και έτσι έφτασαν στη νίκη και με διψήφια διαφορά, με 60-50.
Από τους Αιθέρες, συνολικά τρεις παίκτες ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα. Αυτοί ήταν οι Μιχάλης Τρύφος (15π., 3/7β., 6/10δ., 12ρ., 2κλ., 1τάπ.), Αντώνης Μαργέλος (15π., 0/2β., 3/8δ., 3/11τρ., 4ρ., 4ασ., 1κλ.) και Γιάννης Παπάζογλου (10π., 5/11δ., 0/3τρ., 9ρ.).