Αν και ήταν πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα και μέχρι και το 28’, το High Post εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες λύσεις που είχε από τον πάγκο την Κυριακή (18/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τους MyRema State Warriors με 77-61. Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στο Group 1, της Division 2, στην περιφέρεια North και οι ηττημένοι δεν είχαν διαθέσιμη αλλαγή, μιας και αγωνίστηκαν με μόλις 5 παίκτες συνολικά. Έτσι, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 8-8 και είναι στην 5η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-9 και στην 9η θέση.
Το πρώτο καλάθι του ματς ήρθε από τον Μενάγια και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, για να ισοφαρίσει το High Post σε 2-2 στο ίδιο λεπτό, με δίποντο που σημείωσε ο Ηρειώτης. Στη συνέχεια όμως, δεν μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα. Αντίθετα, οι MyRema State Warriors άρχισαν να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας και σε διψήφια επίπεδα, αφού με δίποντο από τον Σιώρο, η 1η περίοδος έληξε με το υπέρ τους, 26-15.
Με 7-0 σερί άρχισαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου μείωσαν αρχικά σε 26-22 στο 12’, μετά από ένα τρίποντο που σκόραρε ο Χρυσίνας. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν όμως με 7-0 σερί επίσης, για να προηγηθούν με 33-22 στο 14’, με μία βολή από τον Σιώρο. Το High Post μείωσε στη συνέχεια σε 35-30 στο 19’, με ένα τρίποντο από τον Κακομανώλη. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους MyRema State Warriors να προηγούνται με 38-32.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από την αρχή να μειώσουν και έφτασαν στο -2. Κι αυτό διότι μείωσαν σε 42-40 στο 24’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Τσαπρούνης. Οι MyRema State Warriors κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το 28’, με το υπέρ τους, 48-44, έπειτα από δίποντο που έβαλε ο Τσάτσος. Εκεί όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Το High Post ισοφάρισε σε 48-48 στο ίδιο λεπτό με δίποντο του Ηρειώτη και πέρασε μπροστά με 50-48 στο 29’, με καλάθι του Κακομανώλη, για να κλείσει την 3η περίοδο μπροστά με +4, με 53-49.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 53-51 στο 31’ με καλάθι από τον Σιώρο. Μάλιστα, οι MyRema State Warriors μείωσαν και στον πόντο, σε 55-54 στο 33’, που ήρθε με δίποντο από τον Τσάτσο. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα άκρως εντυπωσιακό 17-0 σερί, για να προηγηθούν με 72-54 στο 37’, με δίποντο του Κακομανώλη. Τα πάντα κρίθηκαν και το High Post κέρδισε με 77-61.
Player Of The Game: Τρομερός στην επίθεση ήταν για το High Post ο Απόστολος Τσαπρούνης, που είχε 28 πόντους (4/4β., 12/16δ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε για τους νικητές, ο Γιάννης Κακομανώλης, με 16 πόντους (3/6β., 5/10δ., 1/5τρ.), 14 αμυντικά ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 24.
Που κρίθηκε το ματς: Σαφώς στο γεγονός ότι το High Post είχε καλύτερες ανάσες από τον πάγκο, ενώ οι MyRema State Warriors δεν είχαν καμία διαθέσιμη αλλαγή στον πάγκο τους, οπότε από τα τέλη της 3ης περιόδου και μετά, η κόπωση των φιλοξενούμενων ήταν εμφανής.
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Μαρίνος Ηρειώτης (12π., 3/6δ., 2/7τρ., 11ρ., 3ασ., 2κλ.).
Από τη μεριά των MyRema State Warriors, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Κώστας Τσάτσος (25π., 3/10β., 11/19δ., 11ρ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Διονύσης Μενάγιας (17π., 0/1β., 4/10δ., 3/8τρ., 3ρ., 3κλ., 2ασ.) και Αντώνης Σιώρος (14π., 2/4β., 6/13δ., 0/2τρ., 6ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.).