Με τον Ιάσονα Μεσεδάκη να κάνει ένα «all around» παιχνίδι (19π., 8ρ., 7ασ., 6κλ.), οι L.A. Slippers πήραν τη νίκη με 54-43 επί του Μπυρακλή, σε ένα ματς που έγινε την Παρασκευή (16/02) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής και αφορούσε στη 16η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια East. Οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 8-6 και βρίσκονται στην 5η θέση, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 3-12 και είναι στη 10η και προτελευταία θέση.
Το ματς άρχισε με ένα τρίποντο από τον Μαζιώτη, που έκανε το 3-0 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 1’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 3-2 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι από τον Γραμματικόπουλο. Ο Μπυρακλής προηγήθηκε με 9-6 στο 4’, έπειτα από δίποντο του Μπελεσιώτη. Εκεί όμως, οι L.A. Slippers κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό, αφού βρήκαν ρυθμό και «έτρεξαν» ένα σερί 14-0, με συνέπεια να προηγηθούν με 20-9 στο 9’, χάρις σε δίποντο του Μεσεδάκη και με αυτό το σκορ τελείωσε η 1η περίοδος.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέκοψαν αυτό το σερί, αφού μείωσαν σε 20-11 στο 11’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Μαζιώτης. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές όμως και πήραν μια διαφορά 19 πόντων, μιας και προηγήθηκαν με 34-15 στο 18’, μετά από ένα δίποντο του Πατσαβού. Ο Μπυρακλής μείωσε με τρίποντο του Σαραφάκη στο 19’, σε 34-18 και με αυτό το σκορ υπέρ των L.A. Slippers ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στο δεύτερο μέρος, όσον αφορά στο επιθετικό σκέλος. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους και μείωσαν σε 36-25 στο 27’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Αθανασόπουλος. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +13, σε 40-27 στο 28’, με δίποντο από τον Πατσαβό. Ωστόσο, ο Μπυρακλής μείωσε σε 40-30 με τρίποντο από τον Μαζιώτη και με αυτό το σκορ, υπέρ των L.A. Slippers, έληξε η 3η περίοδος.
Πιο συγκεντρωμένα μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, που μείωσαν σε 42-36 στο 32’, μετά από ένα δίποντο που σκόραρε ο Μπελεσιώτης. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, στο 48-37 στο 36’ και στο 52-39 στο 38’, με δίποντα από τον Γεωργιάδη και στις δύο περιπτώσεις. Ο Μπυρακλής απλά μείωσε σε 54-43 στο 39’ με δίποντο του Μαζιώτη και με αυτό το σκορ έληξε ο αγώνας, υπέρ των L.A. Slippers.
Player Of The Game: Μία all around εμφάνιση πραγματοποίησε για τους L.A. Slippers, ο Ιάσονας Μεσεδάκης, ο οποίος και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (5/11δ., 3/12τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Για τους νικητές, πάρα πολύ καλή εμφάνιση έκανε επίσης και ο Γιώργος Πατσαβός, που είχε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους (1/3β., 9/23δ.), 14 ριμπάουντ (9αμ.-5επ.), 2 ασίστ, 2 τάπες και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 18.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στο κομμάτι των ριμπάουντ, όπου οι L.A. Slippers πήραν συνολικά 16 παραπάνω (53 έναντι 37), εκ των οποίων 5 περισσότερα αμυντικά (32 έναντι 27) και 11 παραπάνω επιθετικά (21 έναντι 10). Επίσης, οι γηπεδούχοι έβαλαν και 8 περισσότερα δίποντα (22/58 με 37,9% έναντι 14/41 με 34,1%).
Από την πλευρά του Μπυρακλή, πρώτος σκόρερ ήταν ο Στέλιος Μαζιώτης (14π., 4/7δ., 2/5τρ., 6ρ., 1κλ.) και διψήφιος στην επίθεση ήταν επίσης ο Άρης Μπελεσιώτης (10π., 0/1β., 5/17δ., 6ρ., 2ασ., 2κλ., 1τάπ.).