Απλώς ασταμάτητοι είναι οι Fatherland Havaliers, οι οποίοι έφτασαν πλέον στις 9 σερί νίκες, αφού κέρδισαν και τους Halligators με 76-54 το Σάββατο (24/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Group 2, της Division 2, στην περιφέρεια North. Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 11-6 και παραμένουν στην 3η θέση, σε ισοβαθμία με τους Tesseract και ενώ εκκρεμούν τα ματς του People Cafe και των Gin Supertonics. Μάλιστα, κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους, στον πρώτο γύρο (65-58), ενώ οι «Αλιγάτορες» έπεσαν στο 12-5 και παραμένουν στη 2η θέση.
Το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει μεγάλη διαφορά. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τους γηπεδούχους και ήταν τρίποντο του Αντωνόπουλου για το 3-0 στο 1’. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 5-3 στο 3’ χάρις σε δίποντο του Γάκη. Η διαφορά πήγε και στο +4 υπέρ των Fatherland Havaliers, με 9-5 στο 5’ και με 13-9 στο 8’ με δίποντα από τον Παναγιώτη Κάββουρα και τον Ζαφειρόπουλο. Ωστόσο, η 1η περίοδος έληξε με μίνι σερί 5-0 για τους Halligators, που προηγήθηκαν με 14-13 με γκολ-φάουλ που πέτυχε ο Αντωνόπουλος στο 9.
Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με καλάθι από τον Βασιλάκο, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 15-14 στο 11’, ενώ από τη μεριά τους, οι «Αλιγάτορες» ανέκτησαν το προβάδισμα με 16-15 στο ίδιο λεπτό, έπειτα από καλάθι του Μεταξά. Οι Fatherland Havaliers «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 22-16 στο 16’ με δίποντο του Αποσκίτη, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 28-25, αφού μείωσε για τους Halligators ο Αθανασιάδης με ένα τρίποντο στο 19’.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι «Αλιγάτορες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 29-29 στο 22’ με δίποντο του Αθανασιάδη, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα. Λίγο αργότερα, με το σκορ στο 37-32 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι Fatherland Havaliers «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό 14-0 σερί και προηγήθηκαν με 51-32 στο 28’, ενώ με buzzer beater τρίποντο του Βασιλάκου, έκλεισαν την 3η περίοδο στο +21, με το υπέρ τους, 56-35.
Αναφορικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν ένα σερί και έφτασαν συνολικά στο άκρως εντυπωσιακό 17-0, για να προηγηθούν με +33, με 68-35 στο 34’, έπειτα από ένα τρίποντο που έβαλε ο Παναγιώτης Κάββουρας. Τα πάντα είχαν τελειώσει και οι Halligators απλά μείωσαν με δίποντο του Σιμόπουλου σε 76-54 και με αυτό το σκορ έληξε το ματς, υπέρ των Fatherland Havaliers.
Player Of The Game: Απίστευτα πράγματα έκανε ο Νίκος Γάκης των Fatherland Havaliers, αφού παραλίγο να σημειώσει τριπλ-νταμπλ με… κοψίματα και το έχασε για μόλις ένα. Συνολικά, είχε 17 πόντους (3/6β., 7/9δ.), 20 ριμπάουντ (16αμ.-4επ.), 9 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 41.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 25, ανήκει στον Θοδωρή Αποσκίτη, που επίσης έκανε νταμπλ-νταμπλ, με 15 πόντους (3/4β., 3/8δ., 2/5τρ.), 14 αμυντικά ριμπάουντ και 7 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Στην εκπληκτική 3η περίοδο των Fatherland Havaliers, οι οποίοι είχαν επί μέρους σκορ, 28-10 υπέρ τους και έτσι από το 28-25 που κέρδιζαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έφτασαν να προηγούνται με 56-35 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.
Οι νικητές είχαν ακόμα τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό στην επίθεση. Αυτοί ήταν οι Δημήτρης Βασιλάκος (19π., 2/2β., 7/10δ., 1/1τρ., 6ασ., 3ρ.), Αρτέμης Ζαφειρόπουλος (10π., 5/6δ., 6ρ., 3ασ.) και Παναγιώτης Κάββουρας (10π., 2/3δ., 2/4τρ., 3ρ., 1κλ.).
Από την πλευρά των Halligators, πρώτος σκόρερ και ο μόνος διψήφιος στο σκοράρισμα, ήταν ο Κώστας Αθανασιάδης (13π., 0/3β., 5/10δ., 1/6τρ., 4ασ., 3ρ., 2κλ.).