Σε «Παράσταση για έναν ρόλο» εξελίχθηκε ο αγώνας που έγινε την Πέμπτη (22/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, εκεί όπου οι Ionians ήταν ισοπεδωτικοί και κέρδισαν πολύ άνετα, την Climaland BC, όπως φανερώνει το τελικό 77-29. Ο αγώνας αφορούσε στη 17η αγωνιστική του Group 1 της Division 2 στην περιφέρεια North. Οι νικητές πλέον έχουν ρεκόρ 14-4, με τους ηττημένους να υποχωρούν στο 3-15. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη των Ionians.
Ο πρώτος πόντος του αγώνα ήρθε από τον Μαρούλη για το 1-0 στο 1’ από πλευράς γηπεδούχων. Η Climaland BC πέρασε μπροστά με 2-1 στο 2’, με καλάθι που πέτυχε ο Ακρίβος, ενώ λίγο αργότερα, ισοφάρισε σε 5-5 στο 4’, με μία βολή από τον ίδιο παίκτη. Οι Ionians ωστόσο βρέθηκαν μπροστά με 11-5 στο 8’ με δίποντο του Μαρούλη και τελείωσαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 16-6, χάρις σε ένα δίποντο που σημείωσε ο Αργυρόπουλος.
Αντίστοιχη εικόνα είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους και το έφτασαν συνολικά στο 10-0, για να προηγηθούν με 21-6 στο 15’, μετά από τρίποντο του Νικολάρα. Η Climaland BC μείωσε σε 21-10 στο 16’ σε δύο σερί καλάθια από τον Ζαμπάρα. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ionians να προηγούνται με 31-12, που διαμορφώθηκε με τρίποντο από τον Νικολάρα.
Με 12-0 σερί και με συνολικό 19-0, μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, με συνέπεια να προηγηθούν με 43-12 στο 25’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Μαρούλης. Η Climaland BC μείωσε σε 43-14 στο 27’ με καλάθι του Αλέξη και σε 45-19 στο 29’ με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη. Με αυτό το σκορ, δηλαδή με +26 υπέρ των Ionians, έληξε η 3η περίοδος.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά παρόλο που όλα είχαν κριθεί, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά. Η Climaland BC μείωσε απλώς σε 48-24 στο 32’ με δίποντο από τον Αλέξη. Στη συνέχεια, οι Ionians κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό και με τρίποντο του Χουλιάρα, έφτασαν εν τέλει στη νίκη με +48, δηλαδή με 77-29.
Player Of The Game: Ο Αλέξανδρος Μαρούλης έκανε «γεμάτη» εμφάνιση ως συνήθως για τους Ionians, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους (4/6β., 8/14δ., 0/1τρ.), 12 ριμπάουντ (7αμ.-5επ.), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης για τους νικητές, ήταν ο Γιώργος Νικολάρας, έχοντας 17 πόντους (1/2δ., 5/8τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 20.
Που κρίθηκε το ματς: Οι 9 παίκτες των Ionians είχαν συνολικό Efficiency 107, ενώ οι 7 παίκτες της Climaland BC είχαν αντίστοιχα μόλις 9, οπότε δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω.
Διψήφιος για τους νικητές, ήταν επίσης και ο Παναγιώτης Κόντος (11π., 4/7δ., 1/7τρ., 3ρ., 3ασ.).
Από την πλευρά της Climaland BC, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Κώστας Αλέξης (10π., 1/2β., 3/7δ., 1/6τρ., 12ρ., 1ασ., 1κλ.).