Για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Μάρκος Γεωργακόπουλος ηγήθηκε με τρομερό νταμπλ-νταμπλ (28π., 20ρ.) και οδήγησε τους Tesseract σε νέα επιτυχία, αυτή τη φορά με τη νίκη με 67-36 απέναντι στη Σφεντόνα, την Πέμπτη (22/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Ο αγώνας αυτός αφορούσε στη 17η αγωνιστική του Group 2 της Division 2 στην περιφέρεια North. Οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 11-6 και έφτασαν στις τέσσερις σερί νίκες, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 3-14.
Με το… καλημέρα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους, αφού προηγήθηκαν με 8-0 στο 2’, έπειτα από μία εύστοχη βολή που πέτυχε ο Διαθεσόπουλος. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 8-3 στο 3’, με τρίποντο από τον Μπακαλέξη. Οι Tesseract ανέβασαν το προβάδισμα τους, στο +9, αφού βρέθηκαν μπροστά και με 12-3 στο 5’, μετά από ένα δίποντο του Γεωργακόπουλου, με την 1η περίοδο να λήγει με το υπέρ τους, 14-8, αφού η Σφεντόνα μείωσε με μία βολή του Μητρόπουλου.
Με σερί 9-0 άρχισαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκαν με 23-8 στο 14’, με ένα τρίποντο από τον Κάκκα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 23-12 στο 15’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Μητρόπουλος. Οι Tesseract προηγήθηκαν και με 26-14 στο 16’, με ένα γκολ-φάουλ από τον Γεωργακόπουλο, αλλά η Σφεντόνα μείωσε σε 26-19 με τρίποντο του Σαχτούρη και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Όσο για το δεύτερο μέρος, στο ξεκίνημα φάνηκε ότι μπορεί να γίνει ένα αμφίρροπο ματς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους 4 πόντους, σε 26-22 στο 21’ και σε 28-24 στο ίδιο λεπτό, με τρίποντο που σημείωσε ο Μπαρδούτσος και δίποντο που έβαλε ο Μπακαλέξης αντίστοιχα. Η Σφεντόνα όμως δεν μπόρεσε να πλησιάσει άλλο. Αντίθετα, οι Tesseract πάτησαν… γκάζι και προηγήθηκαν και με 46-29 στο 28’ μετά από τρίποντο του Κάκκα, για να κλείσουν την 3η περίοδο στο +14, με το υπέρ τους, 48-34.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Σφεντόνα σκόραρε πρώτη και μείωσε σε 48-36 στο 32’, έπειτα από ένα καλάθι που σημείωσε ο Μπαρδούτσος. Ακολούθησε όμως μπλακ-άουτ των γηπεδούχων, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να το εκμεταλλευτούν πλήρως, ανεβάζοντας… στροφές, για να κάνουν ένα εντυπωσιακό 19-0 σερί και να τελειώσουν τον αγώνα κερδίζοντας με 67-36, που διαμορφώθηκε με δίποντο από τον Αγιοβλασίτη.
Player Of The Game: Άλλη μία τρομερή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του, ο Μάρκος Γεωργακόπουλος, ο οποίος ηγήθηκε για τους Tesseract με επικό νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 28 πόντους (6/7β., 5/12δ., 4/9τρ.), 20 ριμπάουντ (17αμ.-3επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 40.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές έκανε και ο Γιάννης Αγιοβλασίτης, έχοντας 11 πόντους (3/8β., 4/11δ.), 11 ριμπάουντ (6αμ.-5επ.), 3 κλεψίματα, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency, με 14.
Που κρίθηκε το ματς: Η Σφεντόνα είχε μειώσει σε 28-24 στο 21’, αλλά οι Tesseract έκαναν επί μέρους σκορ 39-12 υπέρ τους, από εκεί και πέρα, φτάνοντας πολύ εύκολα στη νίκη εν τέλει.
Από πλευράς νικητών, διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Σπήλιος Κάκκας (11π., 1/4δ., 3/7τρ., 3ρ., 1κλ.) και Φάνης Ψωμάς (10π., 5/9δ., 0/3τρ., 6ρ., 1ασ.).
Όσον αφορά στη Σφεντόνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Μπαρδούτσος (15π., 0/1β., 6/18δ., 1/1τρ., 6ρ., 3κλ., 2ασ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιάννης Μπακαλέξης (10π., 1/1β., 3/7δ., 1/4τρ.5ρ.).