Ένα ματς με εξέλιξη «θρίλερ» έγινε την Τρίτη (27/02) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανή, με τους Τσακορούκουνες να επικρατούν κόντρα στον Μπυρακλή με 69-65 για τη 17η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια East. Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 6-9 και έπιασαν την Tune Squad BC στην 7η θέση, ενώ οι αντίπαλοί τους, έπεσαν στο 3-13 και παραμένουν στη 10η θέση. Να σημειωθεί πάντως ότι οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά υπέρ τους, επειδή είχαν νικήσει στο ματς του πρώτου γύρου με +8 (48-40), αλλά βέβαια πλέον είναι αρκετά πίσω στη βαθμολογία.
Με ένα καλάθι από τον Κουλέντη και άλλο ένα από τον Αρτινό άρχισε το ματς και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 στο 1’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με σερί 8-0, οπότε βρέθηκαν μπροστά με 8-4 στο 5’, μετά από μία βολή του Λαδά. Το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια, με σερί 6-0 από τους Τσακορούκουνες, που πήραν… κεφάλι με 10-8 στο 6’, με τρίποντο που έβαλε ο Χρονόπουλος. Ο Μπυρακλής ισοφάρισε σε 12-12 στο 7’, έπειτα από δίποντο του Μπελεσιώτη. Η 1η περίοδος έληξε με τους Τσακορούκουνες να είναι μπροστά με 17-14.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παπαδάκο να σκοράρει ένα δίποντο και έτσι ο Μπυρακλής μείωσε σε 17-16 στο 12’. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν όμως το προβάδισμα και προηγήθηκαν με +6 δύο φορές, δηλαδή με 22-16 στο 14’ και με 26-20 στο 16’, με δίποντα από τον Δημόπουλο και τον Κουλέντη αντίστοιχα. Η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τους Τσακορούκουνες μπροστά με 30-26.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην έναρξη του δευτέρου μέρους και άνοιξαν και άλλο τη διαφορά, φτάνοντας να προηγούνται μέχρι και με 9 πόντους, με 37-28 στο 24’, με μία βολή του Παπουτσή. Ο Μπυρακλής μείωσε στους 4 πόντους, σε 39-35 στο 27’ και σε 41-37 στο 28’, με γκολ-φάουλ του Λαδά αρχικά και με δίποντο του ίδιου παίκτη στη συνέχεια. Ωστόσο, η 3η περίοδος έκλεισε με τους Τσακορούκουνες να είναι μπροστά με 45-39.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 49-47 στο 33’ με δίποντο του Λαδά. Οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς το προβάδισμα μετά, με τον Μπυρακλή να είναι μπροστά με 63-61 στο 38’ με τρίποντο του Τουρλή. Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν σερί 6-0 και βρέθηκαν μπροστά με 67-63 στα 10.5’’ πριν από τη λήξη, με λέι απ, που σημείωσε ο Κουλέντης. Ο Λαδάς σκόραρε στα 3.5’’ για το φινάλε και μείωσε σε 67-65, αστοχώντας επίτηδες στη βολή, αλλά βιάστηκε να μπει στο ζωγραφιστό και η κατοχή πέρασε στους γηπεδούχους. Ο Αρτινός είχε 2/2 βολές στα 2’’ για το τέλος και διαμόρφωσε το τελικό 69-65, σκορ με το οποίο κέρδισαν οι Τσακορούκουνες.
Player Of The Game: Ο Βαγγέλης Κουλέντης έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους Τσακορούκουνες, έχοντας 15 πόντους (0/2β., 6/10δ., 1/4τρ.), 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), 4 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Στάθης Αρτινός είχε επίσης ηγετικό ρόλο για τους νικητές, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους (5/6β., 4/10δ., 1/7τρ.), 7 ασίστ, 4 αμυντικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 15.
Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, μέτρησε το ότι οι Τσακορούκουνες έβαλαν 3 παραπάνω τρίποντα από τους αντιπάλους τους (7/24 με 29,2% έναντι 4/21 με 19%).
Για τους νικητές, διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Βασίλης Χρονόπουλος (11π., 1/2β., 2/4δ., 2/4τρ., 3ρ., 2ασ., 1κλ.) και Γρηγόρης Παπουτσής (10π., 1/1β., 0/1δ., 3/5τρ., 5ρ., 1κλ.).
Όσον αφορά στον Μπυρακλή, εκπληκτικό ματς και με νταμπλ-νταμπλ, έκανε ο Γιώργος Λαδάς (26π., 2/6β., 12/20δ., 0/1τρ., 20ρ., 3κλ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Αλέξανδρος Παπαδάκος (12π., 2/6β., 5/12δ., 0/5τρ., 7ρ., 4ασ., 1κλ.), που στάθηκε όμως άτυχος και αποχώρησε στις αρχές της 4ης περιόδου, γυρίζοντας τον αστράγαλο.