Μία πολύ σημαντική νίκη για δύο λόγους, πέτυχαν οι L.A. Slippers τη Δευτέρα (26/02) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, αφού κέρδισαν τους Unbroken με 48-38 για τη 17η αγωνιστική της Division 2 στην περιφέρεια East. Ήταν σημαντικό αποτέλεσμα για βαθμολογικούς λόγους, αφού βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 9-6 και είναι στην 5η θέση, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 8-6 και είναι στην 6η θέση, αλλά με ένα ματς λιγότερο. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι πλέον οι Slippers έχουν προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία ανάμεσα στις δύο ομάδες, αφού είχαν νικήσει και στο ματς του πρώτου γύρου (59-58). Να προσθέσουμε ότι αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για το L.A. και η τέταρτη σερί ήττα για τους Unbroken.
Ο Πατσαβός πέτυχε το πρώτο καλάθι του ματς και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 2’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 3’ και σε 4-3 στο 5’, αρχικά με μία βολή και στη συνέχεια με ένα δίποντο από τον Βεργόπουλο. Λίγο αργότερα, οι L.A. Slippers πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά στο +7, με το υπέρ τους, 12-5 στο 7’, με τρίποντο που σημείωσε ο Κατσαρός και μάλιστα με ταμπλό. Η 1η περίοδος έληξε με τους Unbroken να μειώνουν σε 12-10 στο 9’, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Μπακογιάννη.
Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-10 στο 13’, έπειτα από καλάθι του Μεσεδάκη. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 8-0 σερί και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 18-14 στο 17’, μετά από το δεύτερο συνεχόμενο δίποντο του Ριζά. Οι L.A. Slippers μείωσαν σε 18-17’ στο 18’, με δίποντο του Μεσεδάκη, ενώ η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τους Unbroken να προηγούνται με 20-17, με γκολ-φάουλ του Μπακογιάννη στο 18’, αν και έχασε τη βολή.
Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα και με 7-0 σερί, βρέθηκαν μπροστά με 24-20 στο 22’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Πατσαβός. Οι Unbroken μείωσαν δύο φορές στον πόντο. Αρχικά σε 24-23 στο 23’ με τρίποντο του Σπανού και στη συνέχεια σε 29-28 στο 25’, χάρις σε ένα τρίποντο του Γεωργακόπουλου. Ωστόσο, η 3η περίοδος έκλεισε με 7-0 σερί των L.A. Slippers, οι οποίοι προηγήθηκαν με 36-28, μετά από δίποντο που σημείωσε ο Γεωργιάδης στο 29’.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν και μείωσαν σε 36-32 στο 34’ και σε 38-34 στο 35’, με δύο δίποντα από τον Μπακογιάννη. Οι Unbroken μείωσαν και σε 40-36 στο 35’ με 2/2 βολές του Βεργόπουλου, αλλά μετά έπαθαν «μπλακ-άουτ». Οι L.A. Slippers έκαναν 8-0 σερί και προηγήθηκαν με 48-36 στο 39’, μετά από δίποντο του Μεσεδάκη, για να κερδίσουν εν τέλει με 48-38.
Player Of The Game: «Γέμισε» τη στατιστική του, ο Γιώργος Πατσαβός των L.A. Slippers, αφού τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (1/3β., 8/15δ., 1/1τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 21.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έκανε ο Ιάσονας Μεσεδάκης, με 18 πόντους (1/3β., 7/14δ., 1/9τρ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 τάπες, 1 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17.
Που κρίθηκε το ματς: Γενικά, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Unbroken να έχουν μειώσει σε 40-36 στο 35’ και όλα να είναι ανοιχτά, αλλά σε εκείνο το σημείο, ήταν καθοριστικό το ότι οι L.A. Slippers «έτρεξαν» ένα 8-0 σερί και προηγήθηκαν με 48-36 στο 39’, για να κερδίσουν εν τέλει με 48-38.
Από την πλευρά των γηπεδούχων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Στέλιος Μπακογιάννης (9π., 0/1β., 3/6δ., 1/5τρ., 2ρ., 2ασ., 1κλ.).