Σε ανοδική πορεία δείχνουν ότι είναι το τελευταίο χρονικό διάστημα οι Last Dancers, οι οποίοι κέρδισαν την Climaland BC με 61-46 την Κυριακή (03/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ για τη 18η αγωνιστική του Group 1, της Division 2, στην περιφέρεια North. Έτσι, ανεβάζουν… στροφές, αφού έφτασαν στις δύο σερί νίκες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 9-8, όντας στην 6η θέση, αλλά με ματς λιγότερο από το High Post (9-9). Οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-16 από τη μεριά τους.
Καλύτερα μπήκαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν με 5-0 στο 1’, μετά από δίποντο του Σουσανίδη, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 5-2 στο 2’, έπειτα από καλάθι που πέτυχε ο Ακρίβος. Οι «Χορευτές» πήραν όμως διψήφιο προβάδισμα, με 15-4 στο 5’, με ένα δίποντο από τον Στέργιο Λυντέρη. Η Climaland BC μείωσε όμως με μία εύστοχη βολή του Μπεκράκη σε 18-14 και με αυτό το σκορ υπέρ των Last Dancers, έληξε η 1η περίοδος.
Σχετικά με το δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά ο ρυθμός έπεσε. Από τη μεριά τους, πάντως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +14, αφού προηγήθηκαν με 30-16 στο 16’, χάρις σε δίποντο του Σουσανίδη. Η Climaland BC μείωσε στους 10 πόντους τη διαφορά, σε 31-21 στο 18’, έπειτα από δίποντο του Ζαμπάρα, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Last Dancers να προηγούνται με 35-21, που διαμορφώθηκε με δίποντο του Σουσανίδη.
Το σερί συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος και συνολικά έφτασε στο 9-0, με συνέπεια οι «Χορευτές» να προηγηθούν με 40-21 στο 21’, με ένα δίποντο από τον Κατσή. Η Climalans BC κατάφερε να μειώσει σε 42-30 στο 24’, έπειτα από δίποντο που έβαλε ο Μπεκράκης, αλλά οι Last Dancers κυριάρχησαν και ανέβασαν τη διαφορά στο +22, με το υπέρ τους, 54-32 στο 29’, με δίποντο του Παπαναστασίου, για να λήξει η 3η περίοδος με 54-33 για τους φιλοξενούμενους.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά πήγε στο +23 υπέρ των «Χορευτών», με 56-33 στο 32’ με καλάθι του Χάρη Λυντέρη και με 61-38 στο 36’, έπειτα από τρίποντο του Παπαναστασίου. Η Climaland BC έκλεισε το ματς με 8-0 σερί και με καλάθι του Ζαμπάρα, μείωσε σε 61-46 στο 38’, σκορ με το οποίο κέρδισαν οι Last Dancers.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ για τους Last Dancers, έκανε ο Κώστας Σουσανίδης με 17 πόντους (1/3β., 8/11δ.), 16 ριμπάουντ (11αμ.-5επ.), 3 τάπες, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 35.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Στέργιος Λυντέρης έδωσε λύσεις στους νικητές, έχοντας 11 πόντους (0/1β., 4/9δ., 1/1τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 13.
Που κρίθηκε το ματς: Σε γενικές γραμμές, στο ότι οι Last Dancers έβαλαν 4 περισσότερα τρίποντα (6/20 με 30% έναντι 2/15 με 13,3%), συν το ότι μάζεψαν και 8 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (12 έναντι 4), άρα είχαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες.
Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους νικητές, ήταν και ο Χάρης Λυντέρης (10π., 5/9δ., 0/1τρ., 6ρ., 2ασ., 2κλ.).
Πρώτος σκόρερ της Climaland BC και ο μόνος με διψήφιο αριθμό στην επίθεση, ήταν ο Δήμος Ακρίβος (11π., 1/3β., 5/15δ., 0/1τρ., 6ρ., 3ασ., 1κλ.).