Ένα πολύ παραγωγικό ματς έγινε την Κυριακή (03/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου οι Anubis BC έφτασαν στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες, αφού κέρδισαν το ματς κόντρα στο High Post με 80-72 για τη 18η αγωνιστική του Group 1, της Division 2, στην περιφέρεια North. Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 13-5 και μοιράζονται την 3η θέση με την POP69. Από την άλλη, οι ηττημένοι έπεσαν στο 9-9 και είναι στην 5η θέση.
Το ματς άρχισε με καλάθι του Τσαπρούνη, για να προηγηθούν οι γηπεδούχοι με 2-0 στο 1’, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 4-2 στο 2’, έπειτα από δίποντο του Καραμπάση. Το High Post ισοφάρισε σε 4-4 στο ίδιο λεπτό με 2/2 βολές του Τσαπρούνη, αλλά στη συνέχεια, οι Anubis BC επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν και με +10, με 17-7 στο 6’ με 2/2 βολές του Λιακόπουλου, για να κλείσουν την 1η περίοδο μπροστά με 21-13.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 21-15 στο 11’ μετά από καλάθι του Ηρειώτη. Λίγο αργότερα, το High Post μείωσε και στους 5 πόντους τη διαφορά, σε 27-22 στο 15’ και σε 29-24 στο 16’, με δίποντα από τον Παπακαλοδούκα και τον Κακομανώλη αντίστοιχα. Ωστόσο, οι Anubis BC πάτησαν… γκάζι και έφτασαν στο +13, με το υπέρ τους, 37-26 στο 18’ με τρίποντο του Λιώνη, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 40-28.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά ο Μαντάκος πέτυχε ένα καλάθι και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 40-30 στο 21’, ενώ μείωσαν και σε 42-36 στο 23’, χάρις σε δίποντο του Τσαπρούνη. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ανέβασαν τη διαφορά στο +12, με το υπέρ τους, 50-38 στο 25’ και με 52-40 στο 27’, έπειτα από τρίποντο του Λιώνη και δίποντο του Λιακόπουλου αντίστοιχα. Το High Post μείωσε όμως στους 5 πόντους, σε 54-49 στο 29’ με δίποντο από τον Μαντάκο και με αυτό το σκορ υπέρ των Anubis BC, τελείωσε η 3η περίοδος.
Το σερί έφτασε συνολικά στο 8-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και έτσι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 54-54 στο 31’, με τρίποντο του Ηρειώτη. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ιδανικά και με 12-0 σερί, προηγήθηκαν με 66-54 στο 35’, έπειτα από γκολ-φάουλ του Λυμπερόπουλου. Η διαφορά πήγε και στο +14, με 74-60 στο 38’, με ένα δίποντο από τον Μιχαλόπουλο. Το High Post πάλεψε και μείωσε σε 78-72 στο 39’ με δίποντο του Ηρειώτη, αλλά το ματς τελείωσε με τους Anubis BC να κερδίζουν με 80-72, έπειτα από καλάθι του Βασίλη Κασβίκη.
Player Of The Game: Καλύτερος παίκτης των Anubis BC ήταν ο Αντώνης Μιχαλόπουλος, που έκανε και νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 21 πόντους (5/6β., 5/9δ., 2/7τρ.), 11 αμυντικά ριμπάουντ, 4 τάπες, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Νίκος Λιακόπουλος των νικητών, προσέφερε 12 πόντους (4/7β., 4/5δ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 19 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Η ευστοχία στα τρίποντα έπαιξε καθοριστικό ρόλο, με τους Anubis BC να πετυχαίνουν 5 παραπάνω από τους αντιπάλους τους (7/19 με 36,8% έναντι 2/17 με 11,8%).
Τρεις ακόμα παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα και ήταν οι Δημήτρης Λιώνης (15π., 4/6β., 1/5δ., 3/5τρ., 4ασ., 3ρ.), Στάθης Λυμπερόπουλος (13π., 3/5β., 5/9δ., 0/2τρ., 5ρ., 3ασ., 2κλ.) και Κλείτος Καραμπάσης (12π., 1/2β., 4/6δ., 1/1τρ., 8ρ., 3ασ., 1κλ.).
Από τη μεριά του High Post, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αποστόλης Τσαπρούνης (16π., 6/7β., 5/9δ., 6ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν και οι Γιάννης Κακομανώλης (14π., 4/8β., 5/10δ., 0/4τρ., 9ρ., 4ασ., 1τάπ.), Δημήτρης Μαντάκος (12π., 1/2β., 4/12δ., 1/4τρ., 4ρ., 2ασ., 1κλ.), Μαρίνος Ηρειώτης (12π., 1/2β., 4/6δ., 1/6τρ., 5ρ., 2ασ.) και Γιάννης Παπαναστασίου (10π., 4/4β., 3/10δ., 0/1τρ., 4ρ., 3ασ., 2κλ., 1τάπ.).