Μία επιβλητική εμφάνιση έκανε η POP69 την Πέμπτη (29/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισε τους Blue Sharks Neurolife με 76-46 για τη 18η αγωνιστική της Division 2 στο Group 1 της περιφέρειας North. Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον τρεις σερί νίκες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 13-5, ενώ είναι στην 3η θέση. Από τη μεριά τους, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-10 και βρίσκονται στην 8η θέση, έχοντας πλέον 2 συνεχόμενες ήττες.
Από την αρχή του ματς έδειξαν τις… ορέξεις τους, οι γηπεδούχοι και για αυτό προηγήθηκαν με 6-0 στο 2’, έπειτα από δίποντο που σημείωσε ο Εγγλέζος. Σταδιακά, οι Blue Sharks Neurolife ισορρόπησαν, μειώνοντας στον πόντο, σε 11-10 στο 5’, με τρίποντο από τον Σακελλαρόπουλο και ισοφαρίζοντας σε 15-15 στο 8’, έπειτα από τρίποντο του Πέππα. Η 1η περίοδος τελείωσε όμως με την POP69 να προηγείται με 17-15, χάρις σε καλάθι που έβαλε ο Εγγλέζος στο 9’.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Blue Sharks Neurolife πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα, με 18-17 υπέρ τους, στο 11’, έπειτα από τρίποντο του Σακελλαρόπουλου. Μετά όμως, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό, αφού «έτρεξαν» ένα απίστευτο 22-0 σερί (!), για να προηγηθούν με 39-18 στο 19’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Νίκας. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την POP69 να προηγείται με 41-20.
Με ένα γρήγορο 6-0 σερί και συνολικά 8-0, άρχισε το δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 47-20 στο 22’ με γκολ-φάουλ από τον Παπαδημητρίου. Οι Blue Sharks Neurolife μείωσαν σε 50-29 στο 25’ και σε 53-32 στο 27’, με δίποντο του Μαμμά και τρίποντο του Σακελλαρόπουλου αντίστοιχα. Τελικά, η 3η περίοδος έληξε με την POP69 να είναι μπροστά με 60-35.
Φυσικά, τα πάντα είχαν κριθεί και απέμενε απλώς να δούμε το τελικό σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς υπέρ των γηπεδούχων, ήταν το +34, αφού προηγήθηκε με 72-38 στο 34’, χάρις σε ένα τρίποντο που πέτυχε ο Στέφος. Οι Blue Sharks Neurolife μείωσαν σε 72-43 στο 36’ με δίποντο από τον Αλεβιζάκη, ενώ η POP69 κέρδισε με 76-46.
Player Of The Game: Σπουδαίο ματς έκανε για την POP69, ο Μάνος Παπαδημητρίου, έχοντας και νταμπλ-νταμπλ, με 25 πόντους (6/9β., 8/11δ., 1/5τρ.), 12 ριμπάουντ (10αμ.-2επ.), 4 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Δημοσθένης Στέφος των νικητών, είχε πολύ καλή παρουσία με 14 πόντους (4/9δ., 2/4τρ.), 9 ριμπάουντ (5αμ.-4επ.), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 20.
Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά, τα πάντα κρίθηκαν στη 2η περίοδο, όταν η POP69 έκανε επί μέρους σκορ 24-5 υπέρ της και βρέθηκε μπροστά με 41-20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς.
Για τους νικητές, διψήφιοι ήταν επίσης οι Δημήτρης Εγγλέζος (14π., 2/2β., 3/6δ., 2/12τρ., 9ρ., 3ασ., 2κλ.) και Σταμάτης Τζάνος (11π., 3/4β., 4/8δ., 0/4τρ., 4ρ., 4ασ.).
Όσον αφορά στους Blue Sharks Neurolife, ξεχώρισε ο Γιώργος Σακελλαρόπουλος (21π., 3/8δ., 5/13τρ., 9ρ., 4ασ.).