Μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 13 πόντους διαφορά οι Αιθέρες την Πέμπτη (12/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, αλλά έκαναν ανατροπή με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν τους Basketball Freaks με 62-57. Έτσι, άρχισαν νικηφόρα στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, αφού το ματς αυτό αφορούσε στην 1η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια North και στο Group 1.
Οι Basketball Freaks ήταν αυτοί που άρχισαν αποφασιστικά το ματς και έτσι βρέθηκαν να προηγούνται με 7-0 στο 2’, έπειτα από ένα δίποντο του Ευαγγέλου. Μάλιστα, ήταν τόσο συγκεντρωμένοι, που έφτασαν γρήγορα σε διψήφια επίπεδα και συγκεκριμένα στο +13, με 15-2 στο 6’, χάρις σε ένα τρίποντο του Γετιμιάν. Οι Αιθέρες όμως έκλεισαν την 1η περίοδο με 9-0 σερί και μείωσαν σε 15-11 με ένα δίποντο που σημείωσε ο Νικολετσόπουλος.
Αργά αλλά σταθερά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν και πάλι να ανοίγουν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο έφτασαν και πάλι στο +13, με 33-20 στο 17’ με δίποντο που πέτυχε ο Γετιμιάν. Οι Αιθέρες κατάφεραν να μειώσουν σε μονοψήφια επίπεδα, σε 36-27 στο 19’, με τρίποντο από τον Νικολετσόπουλο, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Basketball Freaks να είναι μπροστά με 38-27, μετά από ένα καλάθι του Κανακόπουλου.
Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερά μια διαφορά στους 13 πόντους, με 44-31 στο 22’, έπειτα από ένα δίποντο του Ευαγγέλου. Από εκεί και πέρα όμως, άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Αρχικά με 8-0 σερί, οι Αιθέρες μείωσαν σε 44-39 στο 24’ με τρίποντο από τον Νικολετσόπουλο, ενώ πλησίασαν και στο καλάθι, με 46-44 στο 26’, χάρις σε τρίποντο του Παντελάκη. Η 3η περίοδος τελείωσε με τους Basketball Freaks να είναι μπροστά με 54-50.
Όλα θα κρίνονταν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η άμυνα των γηπεδούχων ήταν άκρως εντυπωσιακή. Με ένα συνολικό σερί 13-0, οι Αιθέρες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 60-54 στο 35’, μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Νικολετσόπουλος. Οι Basketball Freaks μείωσαν σε 60-57 στο 38’, με μία βολή του Κανακόπουλου. Ωστόσο, οι Αιθέρες έφτασαν στη νίκη με 62-57, με καλάθι του Νικολετσόπουλου στα 3’’ πριν από τη λήξη, στον αιφνιδιασμό, έπειτα από κλέψιμο που έκανε στην άμυνα ο Παντελάκης.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μιχάλης Τρύφος, έχοντας 20 πόντους (2/2β., 9/13δ.), 13 ριμπάουντ (10αμ.-3επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Φοβερό ματς για τους Αιθέρες έκανε και ο Νίκος Νικολετσόπουλος, που σταμάτησε στους 33 πόντους (4/6β., 7/13δ., 5/14τρ.), έχοντας ακόμα 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 24 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Βασικό ρόλο έπαιξε η άμυνα που έπαιξαν οι Αιθέρες στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο δέχθηκαν μόλις 19 πόντους (σ.σ. είχαν δεχθεί 38 στο πρώτο). Μάλιστα, στην 4η περίοδο δέχθηκαν μόλις 3 πόντους, ενώ έβαλαν 12.
Από την πλευρά των Basketball Freaks σπουδαία απόδοση είχε ο Σέρκο Γετιμιάν (30π., 5/6β., 5/6δ., 5/9τρ., 3ρ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Χρήστος Ευαγγέλου (16π., 4/6β., 6/12δ., 15ρ., 4ασ., 1κλ.).