Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής για το 1ο group του 2ου Division, οι POP69 αντιμετώπισαν τους Bandicoots. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ και να παίρνουν με ευκολία εν τέλει την νίκη. 49-68 ήταν το τελικό σκορ!

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι POP69 στο 1ο δεκάλεπτο. Με πολύ όρεξη και ενέργεια κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. 9-14 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Bandicoots να δείχνουν ότι επιθετικά έχουν πρόβλημα. 2 καλάθια έβαλε για τους γηπεδούχους ο Παλατζίδης. 8 είχε για τους προπορευόμενους ο Παπαδημητρίου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η 2η περίοδος με την διαφορά να φτάνει τους 12 πόντους. 8-15 ήταν το επιμέρους σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να παίζουν στον ίδιο γρήγορο ρυθμό με τους Bandicoots να μην μπορούν να βρουν τα πατήματά τους. 4 παίχτες είχαν από 1 καλάθι για τους γηπεδούχους. 2 τρίποντα έβαλε ο Μουσαϊλίδης για τους POP69.

Το καλύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν το 3ο. Ο ρυθμός ήταν καλός, οι άμυνες δυνατές και οι 2 ομάδες κατά γενικό κανόνα εύστοχες. Το επιμέρους σκορ ήταν 18-18. Η διαφορά παρέμεινε ψηλά στους 12 πόντους και οι Bandicoots άρχισαν να ιδρώνουν. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Παλατζίδης με 3 καλάθια, ενώ με 5 πόντους ακολούθησε ο τρομερός Κωσταβέλης.10 πόντους με 3 σερί τρίποντα έβαλε ο απίστευτος Νίκας για τους POP69.

Οι Bandicoots δεν είχαν ελπίδες στην 4η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι όχι απλά διατήρησαν όρθια την υπέρ τους διαφορά, αλλά την έστειλαν στους 19 πόντους και πήραν με εμφατικό τρόπο την νίκη. 14-21 ήταν το σκορ της περιόδου με το παιχνίδι να λήγει 49-68. Για τους νικητές από 6 πόντους έκαστος είχαν Μουσαϊλίδης και Νίκας. 5 πόντους έβαλε για τους ηττημένους ο Κωσταβέλης!

Mvp του αγώνα ήταν ο Μ. Νίκας με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ (4-1), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 37 λεπτά αγώνα! Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ε. Κωσταβέλης με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ (18-1), 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 39 λεπτά!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ι. Ψαράκης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ (7-6), 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής!