Ένα ματς που περιλάμβανε πολύ θέαμα έγινε την Πέμπτη (12/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, με τους Gin Supertonics να κάνουν ιδανική αρχή στο πρωτάθλημα, αφού νίκησαν τους Itah Jazz με 73-57. Το παιχνίδι αυτό πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Division 2, όσον αφορά στην περιφέρεια North και στο Group 2.
Από το τζάμπολ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους, πιέζοντας στο όριο στην άμυνα και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο με την παραμικρή ευκαιρία. Οι Itah Jazz από τη μεριά τους, είχαν μόλις μία διαθέσιμη αλλαγή, οπότε δεν είχαν τις απαιτούμενες ανάσες. Έτσι, οι Gin Supertonics έφτασαν γρήγορα στο +10, με 14-4 στο 6’, χάρις σε δίποντο του Φίλιππου Πολύζου, ενώ η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους, 18-8.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με ίδιο τρόπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο +14, με 25-11 στο 14’, χάρις σε ένα τρίποντο του Γιώργου Μωραΐτη. Η αντίδραση ήρθε από τους Itah Jazz, που αρχικά με 7-0 σερί μείωσαν σε 25-18 στο 15’ με τρίποντο του Κεφαλά, αλλά και σε 27-23 στο 16’, με δίποντο από τον Σταματάκη. Ωστόσο, οι Gin Supertonics έκαναν καλό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 38-28, σκορ που διαμορφώθηκε με λέι απ, του Φίλιππου Πολύζου στην εκπνοή, σε αιφνιδιασμό.
Όσο για το δεύτερο μέρος, αρχικά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 42-30 στο 23’, μετά από δίποντο του Αναστάση Μωραΐτη. Οι Itah Jazz ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν αρχικά με 42-36 στο 26’, έπειτα από δίποντο του Σταματάκη και λίγο αργότερα στο 29’, «έτρεξαν» ένα 10-0 σερί, για να ισοφαρίσουν σε 46-46 μετά από μία βολή του Σπανού. Η 3η περίοδος έληξε με 48-46 υπέρ των Gin Supertonics, με ένα δίποντο του Γιώργου Πολύζου.
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο με παγίδες στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να «χτυπήσουν» στην κόπωση των γηπεδούχων και προηγήθηκαν με 52-46 στο 31’, έπειτα από δίποντο του Παπαφωτίου. Στο ίδιο λεπτό, οι Itah Jazz μείωσαν σε 53-48 με δίποντο του Σταματάκη, αλλά οι Gin Supertonics είχαν το μομέντουμ, έφτασαν μέχρι και το +16, με 71-55 στο 36’ με δίποντο που έβαλε ο Μανές, ενώ τελικά νίκησαν με 73-57.
Player Of The Game: Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι ο Γιώργος Πολύζος κάρφωσε με τα δύο χέρια σε αιφνιδιασμό. Από εκεί και πέρα, είχε 22 πόντους (6/6β., 8/11δ., 0/4τρ.), 7 ριμπάουντ (3αμ.-4επ.), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Πάρα πολύ καλός ήταν και ο Φίλιππος Πολύζος, ο οποίος είχε 18 πόντους (6/6δ., 2/11τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Η αθλητικότητα και οι ανάσες έκαναν τη διαφορά. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι οι νικητές πήραν 14 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (20 έναντι 6), μοίρασαν 11 παραπάνω ασίστ (17 έναντι 6), ενώ έκαναν και 11 περισσότερα κλεψίματα (15 έναντι 4).
Για τους Gin Supertonics, διψήφιο αριθμό πόντων είχε επίσης και ο Αναστάσης Μωραΐτης (16π., 3/6β., 5/12δ., 1/2τρ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους Itah Jazz, ο Χρήστος Σπανός ήταν ο κορυφαίος (28π., 2/2β., 10/18δ., 2/3τρ., 7ρ., 3ασ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Ηλίας Κεφαλάς (18π., 0/1β., 6/7δ., 2/9τρ., 7ρ., 2ασ., 2κλ.) και Ανέστης Σταματάκης (11π., 3/5β., 4/9δ., 0/1τρ., 8ρ., 1κλ.).