Ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι έγινε την Παρασκευή (13/10) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, όπου πραγματικά όποια ομάδα και να κέρδιζε, θα το άξιζε. Τελικά, η… μπίλια έκατσε στη Legacy BC, η οποία κατάφερε να νικήσει τους L.A. Slippers στις λεπτομέρειες με 58-54 για την 1η αγωνιστική της περιφέρειας East στη Division 2, οπότε μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι άρχισαν με γκολ-φάουλ του Τζαβελάκη, για να προηγηθούν με 3-0 στο 1’, ενώ η Legacy BC πήρε πρώτη φορά προβάδισμα στο 3’ με 6-5, με τρίποντο του Ηλία Δούκα. Τελικά, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους L.A. Slippers να είναι μπροστά με 12-9.
Παρόμοια κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς δηλαδή να μπορεί κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Αρχικά, η Legacy BC πέρασε μπροστά με 13-12 στο 12’, με δύο σερί καλάθια που πέτυχε ο Κύλας. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 6-0 σερί και προηγήθηκαν με 18-13 στο 14’, χάρις σε δίποντο του Νικολαΐδη. Τελικά, οι L.A. Slippers έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 23-19.
Πάνω-κάτω το ίδιο σκηνικό είχαμε και στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Η διαφορά είναι ότι οι L.A. Slippers πήραν δύο φορές μια διαφορά 7 πόντων, με 26-19 στο 21’ και με 31-24 στο 23’ και τις δύο φορές με τρίποντα από τον Μεσεδάκη. Το ίδιο έγινε και τρίτη φορά, με δίποντο του Γραμματικόπουλου για το 33-26 στο 25’. Εκεί όμως, ήρθε η αντίδραση της Legacy BC, που με 7-0 σερί, τελείωσε την 3η περίοδο ισοφαρίζοντας σε 33-33 με δίποντο του Γιώργου Δούκα.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά είναι ότι και οι δύο ομάδες σκόραραν πολύ πιο συχνά, σε σχέση με το υπόλοιπο ματς. Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε πάντως και έφτασε μέχρι και το 12-0, για να προηγηθούν με 38-33 στο 32’ με δίποντο του Κύλα. Μάλιστα, βρέθηκαν και στο +7, με 43-36 στο 34’, έπειτα από τρίποντο του Γεωργιάδη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, σε 46-45 στο 37’ με τρίποντο του Μεσεδάκη και το ματς έγινε ντέρμπι ξανά. Οι L.A. Slippers μείωσαν σε 56-54 με τρίποντο του Μεσεδάκη στα 2.7’’ για τη λήξη. Ωστόσο, η Legacy BC κέρδισε με 58-54, χάρις σε 2/2 βολές του Βασαμανίδη στο 1.5’’ πριν από το φινάλε.
Player Of The Game: Ο Θανάσης Κύλας έκανε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 13 πόντους (3/6β., 5/7δ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 18.
Παίκτης-Κλειδί: Για τους νικητές, εξαιρετικός ήταν και ο πρώτος σκόρερ τους, Κώστας Ολύμπιος, που είχε 15 πόντους (5/8β., 2/4δ., 2/6τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 16 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Ήταν ένα ματς που όποιος και να κέρδιζε, θα ήταν δίκαιο. Άρα, οι λεπτομέρειες έκριναν το παιχνίδι. Είναι σημαντική λεπτομέρεια λοιπόν, ότι οι Legacy BC έκαναν 4 λιγότερα λάθη (6 έναντι 10).
Οι φιλοξενούμενοι είχαν επίσης έναν ακόμα παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων και ήταν ο Κώστας Γεωργιάδης (14π., 2/2β., 4/9τρ., 7ρ., 1ασ.).
Από τη μεριά των L.A. Slippers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιάσονας Μεσεδάκης (21π., 2/2β., 2/3δ., 5/15τρ., 9ρ., 5ασ., 2τάπ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Γιώργος Νικολαΐδης (17π., 2/4β., 6/9δ., 1/12τρ., 8ρ., 3κλ., 2ασ.).