Με τον Γιώργο Ορφανίδη να είναι σε εκπληκτική βραδιά και να σταματάει στους 31 πόντους, η Cobra Kai πήρε νίκη «θρίλερ» στην παράταση τη Δευτέρα (16/10) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, κόντρα στους The Margi με 74-68 (Κ. Δ. 60-60). Το ματς αφορούσε στην 1η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια East, οπότε οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με το… δεξί. Το παιχνίδι είχε αγωνία μέχρι τέλους και όποιος και αν έπαιρνε τη νίκη, θα την άξιζε. Σίγουρα πάντως, οι γηπεδούχοι ξέμειναν από λύσεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, αφού είχαν μόλις έξι διαθέσιμους παίκτες συνολικά και αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι τρεις από αυτούς.
Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν «φουριόζοι» στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν με 10-0 στο 3’, έπειτα από το δεύτερο σερί τρίποντο που πέτυχε ο Πετρίδης. Στο 4’ ήρθε το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων, που μείωσαν σε 10-2 με τον Ταγκούλη. Το σκορ έγινε 12-2 στο ίδιο λεπτό με δίποντο του Κουτέλη και ακολούθησε ένα εντυπωσιακό 12-0 σερί για την Cobra Kai, που πέρασε μπροστά με 14-12 στο 9’, με τζαμπ σουτ από τον Φραγκογιάννη. Ωστόσο, οι The Margi ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο μπροστά με 16-14 με καλάθια των Ξανθάκη και Κουτέλη.
Με τρίποντο του Μπίλια ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 19-14 στο 11’. Με 6-0 σερί απάντησαν οι φιλοξενούμενοι, που πέρασαν μπροστά με 20-19 στο 13’, χάρις σε ένα δίποντο του Ταγκούλη. Στο ίδιο λεπτό, οι The Margi ανέκτησαν το προβάδισμα με 21-20, έπειτα από δίποντο του Κουτέλη. Ωστόσο, η Cobra Kai με 6-0 σερί βρέθηκε μπροστά με 26-21 στο 17’, με δίποντο από τον Ορφανίδη, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά με 30-26.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου ο ρυθμός ανέβηκε στην επίθεση, ειδικά από τους γηπεδούχους, που μείωσαν στον πόντο, σε 32-31 στο 24’ με δίποντο του Τουρκαντώνη και σε 34-33 στο 25’ με 2/2 βολές από τον ίδιο παίκτη. Η Cobra Kai ανέβασε όμως τη διαφορά μέχρι και στους 7 πόντους, αφού προηγήθηκε με 42-35 στο 26’, χάρις σε ένα δίποντο που πέτυχε ο Ορφανίδης. Οι The Margi κατόρθωσαν όμως να τελειώσουν την 3η περίοδο, έχοντας ισοφαρίσει σε 45-45, έπειτα από 2/2 βολές που είχε ο Πετρίδης.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται αρχικά με 47-45 στο 31’ με ένα δίποντο που έβαλε ο Τουρκαντώνης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα με 49-47 στο 33’ με 2/2 βολές του Ορφανίδη, ενώ στο ίδιο λεπτό ήρθε η ισοφάριση με δίποντο του Κουτέλη για το 49-49. Στο 36’, η Cobra Kai βρέθηκε μπροστά με 58-52, έπειτα από δίποντο του Μανσούρ. Ωστόσο, οι The Margi έκαναν ανατροπή με 8-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 60-58 στο 37’, με τρίποντο του Ξανθάκη. Στο 38’ ήρθε η ισοφάριση με καλάθι του Φραγκογιάννη και με το ισόπαλο 60-60, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, αφού δεν σκόραραν στο φινάλε.
Όλα κρίθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες είχαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους The Margi να φτάνουν τελικά στο +4, με 68-64 στο 43’, με ένα δίποντο από τον Τουρκαντώνη. Εκεί όμως, άρχισαν τα προβλήματά τους, αφού έχασαν παίκτες με 5 φάουλ και έχοντας μόνο μία αλλαγή, κατέληξαν να τελειώσουν τον αγώνα με μόλις τρεις διαθέσιμους παίκτες. Ο Ορφανίδης πέτυχε μεγάλο τρίποντο στα 50’’ πριν από τη λήξη, βάζοντας μπροστά την Cobra Kai με 69-68. Ακολούθησε κλέψιμο, με τον Σακελλάρη να δίνει στον Ορφανίδη, που με λέι απ, στα 42’’, έκανε το 71-68 υπέρ της ομάδας του και με βολή από τεχνική ποινή, έκανε και το 72-68. Τα πάντα είχαν κριθεί και το τελικό σκορ ήταν το 74-68 υπέρ των φιλοξενούμενων, με λέι απ, του Μανσούρ στον αιφνιδιασμό.
Player Of The Game: Το κορυφαίο Efficiency για την Cobra Kai είχε ο Ιάσωνας Φραγκογιάννης με 26 και αναδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης, έχοντας συνολικά 12 πόντους (2/2β., 5/6δ.), 11 αμυντικά ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γιώργος Ορφανίδης ηγήθηκε στην επίθεση των νικητών, σταματώντας στους 31 πόντους (5/5β., 10/15δ., 2/8τρ.), ενώ είχε ακόμα 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 23 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Ο Ορφανίδης έκανε τη διαφορά για την Cobra Kai, σκοράροντας μεγάλο τρίποντο στα 50’’ πριν από τη λήξη, για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, με 69-68. Αμέσως πίεσε τον Τουρκαντώνη και τελικά έκλεψε ο Σακελλάρης, για να δώσει στον Ορφανίδη που με λέι απ, στον αιφνιδιασμό στα 42’’ για τη λήξη, έκανε το 71-68. Μετά έβαλε και βολή από τεχνική ποινή και με το 72-68 τελείωσε το ματς. Φυσικά, έπαιξε ρόλο και ότι οι The Margi είδαν στο τέλος, τρεις παίκτες τους, να αποβάλλονται με 5 φάουλ, οπότε τελείωσαν τον αγώνα με μόλις τρεις παίκτες.
Δύο ακόμα παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές. Αυτοί ήταν ο Νίκος Ταγκούλης (12π., 4/6β., 4/12δ., 0/2τρ., 13ρ., 2τάπ., 1κλ.) και ο Τάσος Καρακατσάνης (10π., 0/2β., 2/6δ., 2/2τρ., 3ασ., 1ρ.).
Όσον αφορά στους The Margi, δύο παίκτες έκαναν νταμπλ-νταμπλ και συγκεκριμένα οι Ορέστης Κουτέλης (18π., 2/4β., 8/25δ., 0/2τρ., 18ρ., 5τάπ., 3κλ., 1ασ.) και Σπύρος Τουρκαντώνης (18π., 7/9β., 4/11δ., 1/5τρ., 10ρ., 6ασ., 3κλ.). Επίσης, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν και οι Χρήστος Μπίλιας (13π., 2/5δ., 3/6τρ., 6ρ., 1ασ.) και Ασημάκης Πετρίδης (11π., 5/6β., 0/3δ., 2/5τρ., 6ρ., 2ασ., 1κλ., 1τάπ.).