Ένα ματς με εξέλιξη «θρίλερ» διεξήχθη την Τετάρτη (03/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, εκεί όπου οι Ionians κέρδισαν τους Basketball Freaks με 65-63 για την 20ή αγωνιστική, στο Group 1 της Division 2, στην περιφέρεια North. Ήταν η πέμπτη σερί νίκη τους, με τον Αλέξανδρο Μαρούλη να έχει «clutch», αφού πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 24’’ πριν από τη λήξη. Έτσι, οι Ionians έχουν ρεκόρ 16-4 και είναι στη 2η θέση, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 9-11 και μοιράζονται την 7η θέση με τους Blue Sharks Neurolife.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Ντίνα και έτσι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα σερί 12-0 και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 12-2 στο 5’, μετά από ένα δίποντο του Καλλέργη. Οι Ionians προηγήθηκαν με 17-10 στο 9’, έπειτα από ένα δίποντο του Θεοδώρου, αλλά η 1η περίοδος έληξε με τους Basketball Freaks να μειώνουν με buzzer beater, λέι απ, που έβαλε ο Ευαγγέλου, σε 17-12.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-14 στο 11’, με 2/2 βολές από τον Ευαγγέλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-14 στο ίδιο λεπτό και με 22-16 στο 13’, με τρίποντο του Χουλιάρα και δίποντο του Μουντζούρη αντίστοιχα. Λίγο αργότερα, οι Ionians προηγήθηκαν και με 28-22 στο 18’, έπειτα από τρίποντο του Μουντζούρη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκαν με τον Ντίνα να σκοράρει δίποντο για τους Basketball Freaks στο 19’ και να μειώνει σε 31-30.
Πάμε και στο δεύτερο μέρος, όπου η μάχη «φούντωσε», με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά με το… καλημέρα, με 32-31 στο 21’ με 2/2 βολές από τον Καλογερογιάννη, ενώ ήταν μπροστά και με 34-32 στο 23’, χάρις σε δίποντο του Ευαγγέλου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 39-34 στο 25’ με δίποντο του Θεοδώρου. Δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν όμως και οι Basketball Freaks με δίποντο του Ευαγγέλου στο 29’ μείωσαν σε 47-46 και με αυτό το σκορ υπέρ των Ionians, έκλεισε η 3η περίοδος.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με 6-0 σερί στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι προηγήθηκαν με 53-46 στο 33’, έπειτα από δίποντο του Θεοδώρου. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 56-55 στο 36’ με δύο βολές από τον Καλογερογιάννη. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πολλές φορές το προβάδισμα μετά και  ο Μαρούλης πέτυχε το κρίσιμο δίποντο, με το οποίο οι Ionians προηγήθηκαν με 65-63 στα 24’’ πριν από τη λήξη του ματς. Στην τελευταία επίθεση, οι Basketball Freaks πήραν τρίποντο με τον Πολίτσο αρχικά, αλλά αστόχησε. Ο Ευαγγέλου μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά σούταρε υπό πίεση μπροστά σε δύο αντιπάλους και δεν τα κατάφερε, οπότε τελείωσε έτσι το παιχνίδι.
Player Of The Game: Ο Αλέξανδρος Μαρούλης των Ionians έκανε τη διαφορά και με το νικητήριο καλάθι, ενώ γενικά είχε απίστευτα στατιστικά, με νταμπλ-νταμπλ και συνολικά 24 πόντους (4/9β., 10/15δ., 0/4τρ.), 10 ριμπάουντ (9αμ.-1επ.), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 34.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Δημήτρης Θεοδώρου έδωσε λύσεις στους νικητές, έχοντας 12 πόντους (1/3β., 4/6δ., 1/3τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 15.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στο νικητήριο καλάθι του Μαρούλη στα 24’’ πριν από το τέλος, αφού στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ακολούθησαν άστοχο τρίποντο και άστοχο δίποντο, από τους Πολίτσο και Ευαγγέλου αντίστοιχα.
Τρομερό ματς για τους Basketball Freaks και με νταμπλ-νταμπλ, έκανε ο Χρήστος Ευαγγέλου (22π., 4/12β., 9/17δ., 17ρ., 1ασ., 1τάπ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Αριστοτέλης Καλογερογιάννης (11π., 5/9β., 0/2δ., 2/6τρ., 5ρ., 4ασ., 1τάπ.).