Παίζοντας για μία ακόμα φορά, πολύ ωραίο μπάσκετ, οι Gin Supertonics έκαναν το «3 στα 3» σε νίκες και παρέμειναν αήττητοι, αφού την Πέμπτη (26/10) κέρδισαν στο πρώτο κλειστό γήπεδο All Stars Arena του ΟΑΚΑ, τη La Mafia με 65-49. Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Division 2, στο Group 2 της περιφέρειας North και πλέον οι νικητές έχουν ρεκόρ 3-0, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 1-2. Ο Δημήτρης Καμινάρης οδήγησε τους γηπεδούχους στη νίκη, έχοντας εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα, με 70% (7/10)!
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήταν τρίποντο του Χατζητσοπάνη και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’, ενώ συνέχισαν με φόρα και βρέθηκαν και στο +9, με 11-2 στο 3’, μετά από δίποντο του Φίλιππου Πολύζου. Η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα, με σκορ 19-8 στο 6’ με τρίποντο του Καμινάρη, αλλά η La Mafia μείωσε σε 19-14 στο 8’ με δίποντο του Ρούσση και σε 22-17 στο 9’ με μία βολή του Μαρδάκη. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι Gin Supertonics ήταν μπροστά στο τέλος της 1ης περιόδου.
Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στις άμυνές τους. Στα μέσα της περιόδου πάντως, οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι σε διψήφιο προβάδισμα, με σκορ 31-19 στο 15’ μετά από ένα δίποντο του Χατζητσοπάνη. Η La Mafia κατόρθωσε όμως να μειώσει ξανά στους 5 πόντους, σε 32-27 στο 18’, έπειτα από δίποντο του Λάζου και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, υπέρ των Gin Supertonics.
Πάμε και στο δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν με 35-27 στο 21’ με τρίποντο του Καμινάρη. Η La Mafia πλησίασε όμως και μείωσε σε 35-31 στο 22’, έπειτα από ένα δίποντο του Λάζου. Κάπου εκεί, οι Gin Supertonics ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν με 43-33 στο 28’ με τρίποντο του Μωραΐτη, ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο στο +15, με τον Καμινάρη να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο και να κάνει το 52-37.
Η La Mafia ξεκίνησε με καλή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσε σε 52-42 στο 33’, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Κατσούδας. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν τη διαφορά στο +17 με 61-44 στο 36’ με δίποντο του Μωραΐτη και στο +18 με 65-47 στο 38’ με το έβδομο τρίποντο του Καμινάρη στο παιχνίδι. Με καλάθι του Αποστόλου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 65-49, σκορ με το οποίο τελείωσε το ματς, υπέρ των Gin Supertonics.
Player Of The Game: Ο Δημήτρης Καμινάρης θύμισε… Στεφ Κάρι, αφού τελείωσε το ματς με 70% στα τρίποντα, έχοντας συνολικά 21 πόντους (0/3β., 0/1δ., 7/10τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γιώργος Πολύζος δεν έκανε κάρφωμα αυτή τη φορά, αλλά είχε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (3/6β., 3/6δ., 1/5τρ.), 12 ριμπάουντ (10αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Υπήρξε μεγάλη διαφορά στα σουτ από την περιφέρεια, αφού οι Gin Supertonics είχαν 13/36 τρίποντα (36,1%), ενώ η La Mafia δεν πέτυχε ούτε ένα (0/7). Επίσης, οι νικητές πήραν 13 παραπάνω ριμπάουντ (52 έναντι 39) και μοίρασαν 9 περισσότερες ασίστ (17 έναντι 8).
Δύο ακόμα παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα για τους Gin Supertonics. Πρόκειται για τον Φίλιππο Πολύζο (10π., 2/2δ., 2/7τρ., 11ρ., 3ασ., 1τάπ.) και Γιώργο Μωραΐτη (10π., 1/2β., 3/7δ., 1/6τρ., 5ρ., 3ασ., 3κλ.).
Από τη μεριά της La Mafia, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παναγιώτης Κατσούδας (20π., 0/1β., 10/17δ., 0/2τρ., 5κλ., 2ρ., 1ασ.), ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Γιάννης Λάζος (13π., 1/2β., 6/8δ., 11ρ.).