Τη δεύτερη νίκη τους, σε τρία ματς συνολικά, πήραν οι Halligators το Σάββατο (28/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν τη Σφεντόνα με 69-56 για την 3η αγωνιστική του Group 2, της περιφέρειας North, στη Division 2. Οι «Αλιγάτορες» είχαν συνολικά επτά διαθέσιμους παίκτες, με τους φιλοξενούμενους να κατεβαίνουν ίσα-ίσα με μία πεντάδα, κάτι που μέτρησε εν τέλει και πλέον έχουν ρεκόρ 2-1, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 0-3.
Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να αιφνιδιάσουν πάντως, αφού άρχισαν με προβάδισμα με 7-0 στο 2’, έπειτα από ένα δίποντο του Τσιβίογλου και με 10-2 στο 3’, χάρις σε ένα τρίποντο του Μπακαλέξη. Οι Halligators μείωσαν σε 10-7 στο 6’ με τρίποντο του Μεταξά και σε 12-9 στο 8’ με ένα δίποντο από τον Κωσταρέλο. Ωστόσο, η Σφεντόνα διατήρησε το προβάδισμα και το αύξησε, για να κλείσει την 1η περίοδο στο +9, με 19-10.
Αντίστοιχα άρχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι. Μάλιστα, βρέθηκαν να προηγούνται με 23-10 στο 11’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Βαλτινό. Εκεί όμως, οι Halligators πίεσαν σε όλο το παρκέ, για να εκμεταλλευτούν την έλλειψη αναπληρωματικών της Σφεντόνας. Έτσι, με σερί 17-0, βρέθηκαν να προηγούνται με 27-23 στο 17’, έπειτα από δίποντο του Γιαννέλου. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 29-29.
Ήταν εμφανές όμως ότι οι «Αλιγάτορες» είχαν περισσότερες ανάσες, όσο περνούσε η ώρα. Η Σφεντόνα ισοφάρισε ξανά σε 31-31 στο 22’ με καλάθι από τον Τεγόπουλο, αλλά μετά οι γηπεδούχοι άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά, όντας μπροστά με 41-31 στο 24’ με μία βολή του Σακελλαράκη και με 44-33 στο 28’, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Σκιαδόπουλος. Τελικά, η 3η περίοδος έκλεισε με 46-41 υπέρ των Halligators, με τον Τσιβίογλου να μειώνει για τους φιλοξενούμενους με εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή και μάλιστα πίσω από το κέντρο.
Με σερί 4-0 άρχισαν οι «Αλιγάτορες» στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να προηγηθούν έτσι με 50-41 στο 32’, έπειτα από δίποντο του Μεταξά. Στο ίδιο λεπτό, η Σφεντόνα μείωσε σε 50-43, χάρις σε ένα καλάθι του Μπακάλη. Εκεί, οι Halligators «έτρεξαν» σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 58-43 στο 34’, με ένα δίποντο από τον Σιμόπουλο. Η διαφορά πήγε μέχρι και στο +17, με 66-49 στο 37’ με τρίποντο του Δημάδη, ενώ το τελικό σκορ ήταν 69-56.
Player Of The Game: Πλήρης εμφάνιση έκανε ο Δημήτρης Γιαννέλος, που τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 17 πόντους (2/4β., 6/6δ., 1/6τρ.), 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Πρώτος σκόρερ των νικητών και γενικότερα στο ματς, ήταν ο Βασίλης Κωσταρέλος με 21 πόντους (2/3β., 8/17δ., 1/4τρ.), 8 ριμπάουντ (3αμ.-5επ.), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Επί της ουσίας, στις ανάσες. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο παίκτες στον πάγκο, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κανέναν. Κάπως έτσι, το ματς έληξε με τους «Αλιγάτορες» να κάνουν 11 περισσότερα κλεψίματα (19 έναντι 8) και 13 λιγότερα λάθη (10 έναντι 23).
Διψήφιος στην επίθεση για τους νικητές ήταν επίσης ο Δημήτρης Μεταξάς (15π., 3/10δ., 3/8τρ., 7ρ., 7ασ., 6κλ.).
Όσο για τη Σφεντόνα, κορυφαίος ήταν ο Χρήστος Βαλτινός (20π., 2/2β., 6/14δ., 2/9τρ., 12ρ., 5ασ., 2κλ., 1τάπ.) και ακολούθησε ο Κώστας Τσιβίογλου (15π., 4/5β., 4/11δ., 1/7τρ., 9ρ., 2τάπ., 1κλ.).