Την πρώτη νίκη τους, στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Itah Jazz το Σάββατο (28/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν τους Fatherland Havaliers με 59-52. Ο αγώνας αυτός αφορούσε στην 3η αγωνιστική του Group 2, της περιφέρειας North, στη Division 2. Οι νικητές είχαν για ηγέτη τον Χρήστο Σπανό, που πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του (26π.), ενώ πλέον το ρεκόρ της ομάδας του, βελτιώθηκε στο 1-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 0-2. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ελλείψεις, διαθέτοντας μόλις από έναν παίκτη στον πάγκο, η κάθε μία, σε αυτό το παιχνίδι.
Το ματς άρχισε με τους Havaliers να μπαίνουν πιο δυνατά και να προηγούνται με 4-0 στο 2’ με καλάθια των Ζαφειρόπουλου και Χαράλαμπου Κάββουρα, ενώ έφτασαν και στο +6, με 9-3 στο 4’, έπειτα από δίποντο που σημείωσε ο Ζαφειρόπουλος. Οι Itah Jazz ισορρόπησαν, μειώνοντας στον πόντο σε 9-8 στο 5’ έπειτα από τρίποντο του Σπανού. Τελικά, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Fatherland Havaliers να προηγούνται με 17-16.
Με το που ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με 18-17 στο 11’, έπειτα από δίποντο του Σπανού. Στο 15’ μάλιστα, προηγήθηκαν και με 25-21 στο 15’ με ένα τρίποντο από τον Κεφαλά. Οι Fatherland Havaliers ανέκτησαν το προβάδισμα με 26-25 στο 18’, αλλά οι Itah Jazz έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 29-26, μετά από buzzer beater δίποντο που πέτυχε ο Σπανός στο φινάλε.
Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και σιγά-σιγά άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά, δηλαδή στο +7 με 35-28 στο 22’, χάρις σε δίποντο από τον Λιμπεράτο. Έφτασαν μέχρι και στο +8, με 39-31 στο 25’, με ένα δίποντο από τον Κυριακίδη. Οι Fatherland Havaliers μείωσαν σε 39-36 στο 27’, έπειτα από μία εύστοχη βολή του Γάκη, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με 43-39 υπέρ των Itah Jazz.
Μόλις ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-40 στο 31’ με δίποντο του Κυριακίδη. Ωστόσο, οι Fatherland Havaliers αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 47-47 στο 33’ με ένα τρίποντο που έβαλε ο Αγγελόπουλος. Δεν μπόρεσαν όμως να περάσουν μπροστά. Οι Itah Jazz παρέμειναν συγκεντρωμένοι και προηγήθηκαν με 55-48 στο 36’ με γκολ-φάουλ από τον Λιμπεράτο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 55-52 στο 38’ με δίποντο του Γάκη, αλλά το τελικό σκορ ήταν 59-52 υπέρ των Itah Jazz.
Player Of The Game: Ο Χρήστος Σπανός ήταν ο ηγέτης των Itah Jazz, έχοντας 26 πόντους (2/2β., 9/14δ., 2/9τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και το καλύτερο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα για τους νικητές, έδωσε και ο Ηλίας Κεφαλάς, που είχε 15 πόντους (1/2β., 4/10δ., 2/3τρ.), 2 ασίστ, 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Αν και οι Itah Jazz είχαν 25 λιγότερα ριμπάουντ (28 έναντι 53), αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η ευστοχία, με τους νικητές να σουτάρουν καλύτερα σε βολές (5/12 με 41,7% έναντι 8/22 με 36,4%), σε δίποντα (21/44 με 47,7% έναντι 19/49 με 38,8%), αλλά και σε τρίποντα (4/20 με 20% έναντι 2/17 με 11,8%).
Από πλευράς Fatherland Havaliers ο Αρτέμης Ζαφειρόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ (19π.,1/4β., 9/16δ., 0/4τρ., 10ρ., 1κλ.), ενώ τρομερό νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Νίκος Γάκης (15π., 3/5β., 6/12δ., 22ρ., 6τάπ., 2ασ.).