Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου Division (2ο group,north) ο Μορφέας αναμετρήθηκε με τους Athenian Warriors. Σκληρό και ταχύ ήταν το ματς, με τις 2 ομάδες να παίζουν δυνατά σε άμυνα και επίθεση. 59-51 ήταν το τελικό σκορ με τον Μορφέα να κερδίζει στα 3 από τα 4 δεκάλεπτα (2ο ισοπαλία).

Νευρικά και σε γενικές γραμμές άστοχα ξεκίνησαν οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο. Από την αρχή είδαμε σκληρό μπάσκετ με πολλές επαφές και σκριν. 10-5 ήταν το επιμέρους σκορ με τον Μορφέα να δημιουργεί μια διαφορά 5 πόντων. Για τους Warriors Νανούσης και Λούβαρης είχαν από 1 καλάθι έκαστος. 5 πόντους είχε για τους προπορευόμενους ο Σ. Κρεούζης.

Ισορροπημένο ήταν το 2ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες ανέβασαν ρυθμό και είδαμε πιο ωραίο μπάσκετ. Τα σουτ μπήκαν, η μπάλα κυκλοφόρησε και οι σκόρερ βρήκαν ψυχολογία. 16-16 έληξε το 2ο μισό του α’ ημιχρόνου. Σειρά στο σκοράρισμα για τον Μορφέα πήρε ο Ρήγας με 7 πόντους, ενώ με 5 ακολούθησε ξανά ο Σ. Κρεούζης. 10 είχε ο Δημητρακόπουλος για τους Warriors.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το 3ο δεκάλεπτο. 19-17 ήταν το σκορ με την απόσταση να αυξάνεται κατά 1 καλάθι. Πολύ καλός για τους Warriors ήταν ο Λούβαρης που βρήκε ρυθμό και πέτυχε 8 πόντους. Λιουδάκης και Φίλος έβαλαν ο καθένας από 5 πόντους για τον Μορφέα.

Με την διαφορά στους 7, όλα ήταν πιθανά στην 4η περίοδο. Δυστυχώς όμως, για τους Athenian Warriors δεν έφτασαν οι 9 πόντοι του Λούβαρη! 59-51 ήταν το τελικό σκορ με τον Λιουδάκη να βάζει 7 για τους νικητές! 14-13 ήταν το σκορ της περιόδου!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σ. Κρεούζης με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ (12-4), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 37 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κ. Λούβαρης με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ (5-2) και 4 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Κ. Ρήγας με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ (8-2), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ σε 20 λεπτά αγώνα!

Το παιχνίδι κρίθηκε από την σκληράδα και την αμυντική λειτουργία του Μορφέα!