Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής  του 1ου group του 2ου Division, οι POP69 αντιμετώπισαν τους  Last Dancers. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και βασίστηκε στην άμυνα με τις 2 ομάδες να είναι μέτριες επιθετικά. 43-37 ήταν το τελικό σκορ με τους POP69 να παίρνουν μια δύσκολη και σημαντική νίκη!

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο. Είδαμε σκληρές άμυνες, πολλά τρεξίματα, αλλά και πολλά λάθη. 16-12 ήταν το επιμέρους σκορ με τους γηπεδούχους να δημιουργούν μια διαφορά 2 καλαθιών. Για τους POP69 6 πόντους έβαλε ο Παπαδημητρίου, ενώ με 5 ακολούθησε ο Εγγλέζος. 5 είχε ο Σουσανίδης και 3 ο Τάσιος για τους Dancers.

Η μεγάλη ζημιά για τους «χορευτές» έγινε στην 2η περίοδο. Οι POP69 έκλεισαν τους χώρους στα αδέρφια Λυντέρη που λόγου της απουσίας του Κλαυδιανού και του τραυματισμού του Σουσανίδη ήταν οι μόνοι σκόρερ των φιλοξενούμενων. Έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε με επιμέρους 14-4 με την διαφορά να φτάνει τους 14 πόντους. Τον χαβά του συνέχισε το δίδυμο Εγγλέζος-Παπαδημητρίου που είχε αθροιστικά 12 πόντους (6 και 6). Σουσανίδης και Χ. Λυντέρης είχαν από 1 καλάθι για τους φιλοξενούμενους.

Η επιθετική δεινότητα των 2 ομάδων έπεσε στο 3ο δεκάλεπτο. Η κούραση έπαιξε τον ρόλο της, αλλά το πιο επιδραστικό ήταν οι κλειστές άμυνες. 8-9 ήταν το σκορ με τους Dancers να μειώνουν στους 13 πόντους την διαφορά. Ο Ψαράκης πήρε σειρά στο σκοράρισμα για τους προπορευόμενους με 6 πόντους! 4 είχε ο Λυντέρης Χ. και 3 ο Λυντέρης Σ. για τους Last Dancers.

Με την διαφορά στους 13 πόντους, οι POP69 είχαν τον 1ο λόγο στο 4ο δεκάλεπτο. Μπορεί οι Dancers να προσπάθησαν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό με την διαφορά να πέφτει μέχρι τους 6 πόντους. 43-37 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Για τους νικητές στην περίοδο αυτή 3 πόντους έβαλε ο Εγγλέζος. 4 πόντους έβαλε ο Χ. Λυντέρης για τους ηττημένους!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ε. Παπαδημητρίου με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ (13-2), 2 ασίστ και 3 λάθη σε 37 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χ. Λυντέρης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ (9-4), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 22 λεπτά!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Ι. Ψαράκης με 6 πόντους και 5 ριμπάουντ (5-0) σε 22 λεπτά συμμετοχής!

Το παιχνίδι κρίθηκε από το πολύ καλό 2ο δεκάλεπτο των γηπεδούχων!