Σε ένα παιχνίδι που τα καλάθια έμοιαζαν με… δαχτυλήθρες, οι POP69 «λύγισαν» 37-34 τους Αιθέρες και πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους σε τέσσερις αγώνες στο Group 1 του Βορρά στην Division 2. Από την άλλη, οι τυπικά γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-2.

Με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στην επίθεση, η άμυνα ήταν αυτή που κυριάρχησε στον αγώνα. Οι Αιθέρες επέλεξαν τη ζώνη καθ’ όλη τη διάρκεια, αλλά το γεγονός ότι ήταν μόλις έξι έπαιξε τον ρόλο του στο τέλος, καθώς η κούραση ήταν αναπόφευκτη. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν πιο «καθαρό» μυαλό στο φινάλε και πέτυχαν κρίσιμους πόντους, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον… clutch Παπαδημητρίου.

Οι POP69 μπήκαν καλύτερα στο ματς, την ώρα που οι αντίπαλοι τους είχαν μόλις ένα εύστοχο σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθούν με 15-6 (12’) και με την εικόνα τους έδειχναν ότι θα φέρουν το ματς εκεί που ήθελαν.

Ο Νικολετσόπουλος, όμως, πήρε «φωτιά» μετά την ανάπαυλα και με δέκα πόντους ηγήθηκε στο επιμέρους 13-3 της ομάδας του. Οι Αιθέρες από το -5 (14-19) του ημιχρόνου βρέθηκαν εκείνοι στο +5 (27-22 στο 27’), αλλά η αδυναμία τους να περιορίσουν τον Παπαδημητρίου αποδείχθηκε καθοριστική.

Με πέντε πόντους του, οι POP69 ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 29-27. Μάλιστα, το συγκεκριμένο καλάθι μπήκε 4’39’’ πριν το φινάλε κι ήταν οι πρώτοι πόντοι του τέταρτου δεκαλέπτου!  Οι Αιθέρες πέρασαν μπροστά με 30-29, αλλά ο Παπαδημητρίου το είχε πάρει… προσωπικά και τελικά το πήρε μόνος του!

Με τρίποντο (και συνολικά 5 πόντους) έφερε την ομάδα του στο +4 (34-30), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 34-34, με τον Νικολετσόπουλο! Την τελευταία λέξη την «είπε», όμως, ο κορυφαίος των POP69, ο οποίος πέτυχε ένα τρομερό γκολ φάουλ, 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Έχασε, βέβαια, τη βολή αλλά οι Αιθέρες έκαναν λάθος κι ο Ερμίδης διαμόρφωσε με μια βολή το αποτέλεσμα, καθώς το τρίποντο (υπό δύσκολες προϋποθέσεις) του Μπερτσάτου, στο τέλος, ήταν άστοχο.

Player of the Game: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Μάνο Παπαδημητρίου. Ήταν αυτός που πέτυχε το καθοριστικότερο καλάθι του αγώνα, αλλά και πιο πριν κράτησε την ομάδα του όρθια όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Σε ένα ματς που οι POP69 σημείωσαν 37 πόντους με 12/59 σουτ, εκείνος μέτρησε 19 με 5/13, ενώ «άγγιξε» και το νταμπλ νταμπλ, καθώς είχε και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Νίκος Νικολετσόπουλος σημείωσε 18 πόντους με 7/18 σουτ.

Παίκτης «κλειδί» ο… Μάνος Παπαδημητρίου! Ίσως είναι άδικο για τους συμπαίκτες του, αλλά ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής κι ουσιαστικά ήταν μια ομάδα μόνος του. Σε ένα ματς με 26/120 σουτ εντός παιδιάς, ήταν μαζί με τον Νικολετσόπουλο, οι μοναδικοί που έβαζαν με συνέπεια την μπάλα στο καλάθι.

Που κρίθηκε: Στο γεγονός ότι οι POP69 είχαν πιο «καθαρό» μυαλό στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και φυσικά τον παίκτη (βλ. Παπαδημητρίου) που έβαλε την μπάλα στο καλάθι, κάτι που έμοιαζε… mission impossible στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.