Σε ένα ματς που για σχεδόν τρεις περιόδους παιζόταν στον πόντο, οι Bandicoots έκαναν ένα δυνατό φινάλε και τελικά πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους, στο πρωτάθλημα την Κυριακή (05/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους Anubis BC με 60-41. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 27’, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με μόλις 1 πόντο διαφορά (35-34), σε ένα ματς που αφορούσε στην 4η αγωνιστική του Group 1, της περιφέρειας North στη Division 2, με τους νικητές να έχουν πλέον ρεκόρ 1-2 και τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 2-2.
Με ένα τρίποντο του Μιχαλόπουλου άρχισε το ματς και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο 2’, αλλά και με 6-2 στο 4’, με τρίποντο από τον Βασίλη Κασβίκη. Με 5-0 σερί απάντησαν οι φιλοξενούμενοι, που πέρασαν μπροστά με 7-6 στο 6’ με ένα δίποντο από τον Τσουκαλά. Οι Bamdicoots ανέκτησαν το προβάδισμα με 9-7 στο7’ με τρίποντο του Θωμά Κασβίκη και έφτασαν και στο +6, με 15-9 στο 9’, χάρις σε τρίποντο του Βασίλη Κασβίκη. Οι Bandicoots έκαναν όμως σερί 6-0 και ισοφάρισαν σε 15-15 έπειτα από δίποντο του Παλατζίδη και έτσι έληξε η 1η περίοδος.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει μεγάλη διαφορά. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν πάρα πολλές. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-15 στο 11’ με καλάθι του Λιώνη, ενώ με 2/2 βολές του Τσουκαλά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-17 στο 14’. Οι Anubis BC πέρασαν εκ νέου μπροστά και έφτασαν και στο +3, με 22-19 στο 15’ με δίποντο του Θωμά Κασβίκη. Ωστόσο, οι Bandicoots πέρασαν ξανά μπροστά και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +2, με το υπέρ τους, 28-26, έπειτα από δίποντο του Λάμπου.
Η μάχη συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους Anubis BC να ισοφαρίζουν σε 28-28 στο 21’ και σε 30-30 στο 23’ με δίποντο του Λιώνη και με 2/2 βολές του Λιακόπουλου αντίστοιχα, ενώ πέρασε και μπροστά με 32-31 στο 25’ με δίποντο από τον Λιακόπουλο. Οι Bandicoots έκαναν δυνατό φινάλε όμως και με σερί 9-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, προηγήθηκαν με 44-34 στο 29’ με 2/2 βολές του Τσουκαλά., για να κλείσουν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 44-35.
Με καλάθι του Λάμπου στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 46-35 στο 31’. Οι Anubis BC μείωσαν σε 46-38 στο 33’ έπειτα από μία εύστοχη βολή του Λιακόπουλου, αλλά η συνέχεια άνηκε πλήρως στους Bandicoots, που προηγήθηκαν με 52-38 στο 35’ με μία βολή του Παπαδόπουλου, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 60-41 υπέρ της ομάδας του, με δίποντο.
Player Of The Game: Ο Λευτέρης Κωσταβέλης αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα για τους Bandicoots, έχοντας 6 πόντους (3/6δ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 14.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον πρώτο σκόρερ των νικητών και του αγώνα, Ισίδωρο Τσουκαλά, που είχε 19 πόντους (5/11β., 7/12δ., 0/3τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Στο 27’ οι Bandicoots κέρδιζαν μόλις με 1 πόντο διαφορά, με 35-34, αλλά με επί μέρους σκορ 17-4, βρέθηκαν να προηγούνται με 52-38 στο 35’ και κάπου εκεί κρίθηκαν τα πάντα.
Για τους Bandicoots, διψήφιος στην επίθεση ήταν επίσης ο Βασίλης Λάμπος (10π., 0/2β., 5/7δ., 0/1τρ.).
Από τη μεριά των Anubis BC, ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Νίκος Λιακόπουλος (13π., 5/9β., 4/9δ., 0/2τρ., 9ρ.), ενώ ο Αντώνης Μιχαλόπουλος παραλίγο να κάνει τριπλ-νταμπλ με… κλεψίματα (9π., 0/2β., 3/8δ., 1/7τρ., 13ρ., 8κλ., 2τάπ.).