Οι Gin Supertonics έκαναν το «4 στα 4» και μοιάζουν ασταμάτητοι, μετά και από τη νίκη τους, επί των Athenian Warriors με 68-54 την Πέμπτη (02/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ. Η αναμέτρηση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, για το Group 2 της περιφέρειας North στη Division 2 και πλέον οι νικητές έχουν ρεκόρ 4-0, ενώ οι «Πολεμιστές» έπεσαν στο 0-4.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με ένα προβάδισμα με 4-0 στο 3’, μετά από καλάθια του Μωραΐτη και του Γιώργου Πολύζου. Ακολούθως, οι γηπεδούχοι μείωσαν δύο φορές στον πόντο, σε 4-3 στο 4’ με γκολ-φάουλ του Λούβαρη και σε 9-8 στο 5’, με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη. Οι Gin Supertonics με 14-9 στο 8’ με δίποντο του Γιώργου Πολύζου, με τους Athenian Warriors να μειώνουν σε 16-14 στο 9’ με ένα δίποντο από τον Δημητρακόπουλο και έτσι έληξε η 1η περίοδος.
Τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Athenian Warriors ισοφάρισαν σε 16-16 στο 11’ με καλάθι του Λούβαρη και με συνολικό σερί 14-0, βρέθηκαν να είναι μπροστά με 25-16 στο 12’, με ένα τρίποντο του Δημητρακόπουλου. Ο Γιώργος Πολύζος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 30-29 στο 16’ με τρίποντο του Ριζόγλου. Οι Gin Supertonics έκαναν συνολικό σερί 15-0 και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 39-29.
Μάλιστα, το σερί συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όπου έφτασε στο συνολικό 19-0 και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 43-29 στο 23’ με δίποντο του Μωραΐτη. Εν συνεχεία, ανέβασαν τη διαφορά και στο +17, στο 47-30 στο 25’ με 2/2 βολές από τον Ριζόγλου. Οι Athenian Warriors μείωσαν σε 49-37 στο 28’ με δίποντο του Λούβαρη, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με τους Gin Supertonics να είναι μπροστά με 51-39.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Athenian Warriors να μειώνουν σε 51-41 στο 31’ με ένα καλάθι του Λούβαρη, αλλά στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, εκμεταλλευόμενοι και τις περισσότερες λύσεις που διέθεταν, αφού οι «Πολεμιστές» είχαν μόνο μία διαθέσιμη αλλαγή και μάλιστα στο τελευταίο δίλεπτο έπαιξαν με 4 παίκτες, αφού αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Περάτης και αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Δημητρακόπουλος. Οι Gin Supertonics προηγήθηκαν μέχρι και με +20, με 66-46 στο 37’, με το τελικό σκορ να είναι το υπέρ τους, 68-54.
Player Of The Game: Φοβερός και τρομερός για τους Gin Supertonics, ήταν ο Φίλιππος Πολύζος, που τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 24 πόντους (3/3δ., 6/11τρ.), 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.), 3 τάπες, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και φυσικά το κορυφαίο Efficiency με 37.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Γιώργος Μωραΐτης με 14 πόντους (0/1β., 4/9δ., 2/5τρ.), 7 ριμπάουντ (2αμ.-5επ.) και 3 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Gin Supertonics έβαλαν 6 περισσότερα τρίποντα (9/40 με 22,5% έναντι 3/13 με 23,1%), μοίρασαν 10 παραπάνω ασίστ (13 έναντι 3) και έκαναν 6 περισσότερα κλεψίματα (9 έναντι 3), αλλά και 6 λιγότερα λάθη (5 έναντι 11).
Δύο ακόμα παίκτες των νικητών ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα και συγκεκριμένα οι Μάριος Χατζητσοπάνης (11π., 1/1β., 5/11δ., 0/3τρ., 6ρ., 1ασ.) και Γιώργος Πολύζος (10π., 0/1β., 5/7δ., 0/2τρ., 2ρ., 1ασ., 1τάπ.).
Όσο για τους Athenian Warriors, εκπληκτικό νταμπλ-νταμπλ πέτυχε ο Κομνηνός Λούβαρης (32π., 7/13β., 11/19δ., 1/3τρ., 18ρ., 2κλ., 1ασ.), ενώ βοήθησε και ο Μιλτιάδης Δημητρακόπουλος (16π., 4/10β., 3/7δ., 2/8τρ., 2ρ., 2ασ., 1κλ., 1τάπ.).