Η Tinder Bologna την περυσινή σεζόν είχε αργήσει πολύ να πάρει το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα (στις τελευταίες αγωνιστικές), όμως φέτος χρειάστηκε μόνο τέσσερα ματς για να το καταφέρει (1-3), αφού ο Βασίλης Κουτσόπουλος έκανε τη διαφορά και με 18 πόντους… έσπρωξε την ομάδα του στην επικράτηση επί των Stovronto Raptors που δυσκολεύονταν επιθετικά και έμειναν στο 0-3 στον Νότιο όμιλο της Division 2.

Από νωρίς οι «Μπολονέζοι» έδειξαν ότι εμπιστεύονται τα χέρια του Κουτσόπουλου, που πήρε πολλές πρωτοβουλίες και μαζί με τους Δεντάκη, Λυκοκάπη έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους στο δεκάλεπτο (10-19), έχοντας από πλευράς Raptors τους Νικολάκη, Κόκλα, Μαυρόπουλο να σκοράρουν και τους Σταυρίδη, Παυλόπουλο να δίνουν βοήθειες στη δεύτερη περίοδο, όμως η Τίντερ διαχειρίστηκε καλά τις αλλαγές της, ανέβασε τα ποσοστά ευστοχίας και για πρώτη φορά στη διοργάνωση (τουλάχιστον όσο θυμάται ο Nick Γκέγκιος) έφτασε τους 34 πόντους σε ένα ημίχρονο, κλείνοντάς το στο 19-34.

Η άμυνα των «κόκκινων» και ο Μπούτος (κυρίως επιθετικά) βελτιώθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι επιθέσεις και από τις δύο πλευρές ήταν βιαστικές, με αποτέλεσμα να μην αλλάξουν και πολλά στο σκορ (επί μέρους 8-6, συνολικά στο 30ο λεπτό 27-40), με τους «ασπρόμαυρους» να υπερέχουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και να βρίσκουν λύσεις με Κουτσόπουλο, Καρακίτσο, Μπούσγο, Γκέγκιο και Σπανό, για να γίνει το τελικό 37-54 που έφερε τη νίκη στην… εξωτική Bologna.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Nick Γκέγκιος με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ ενώ από τους Ράπτορς ξεχώρισε ο Αντώνης Μπούτος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Παίκτης-κλειδί για τους Μπολονέζους ήταν ο Βασίλης Κουτσόπουλος με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, δίνοντας και αυτοπεποίθηση στους συμπαίκτες του, εκτός των πόντων που προσέθεσε.

Το ματς κρίθηκε στις λύσεις που βρήκε η Τίντερ στις δικές της επιθέσεις, με τις άμυνες γενικά να είναι καλές και τα ποσοστά να μένουν χαμηλά για τους Ράπτορς που δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς.