Ένα άκρως ανταγωνιστικό ματς μέχρι τέλους είχαμε το Σάββατο (11/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, όπου οι Last Dancers πήραν τη νίκη επί των Bandicoots με 54-49, κάνοντας ένα δυνατό τελευταίο δίλεπτο, όπου «έτρεξαν» σερί 6-0. Το παιχνίδι αφορούσε στην 5η αγωνιστική του Group 1, της περιφέρειας North στη Division 2, με τους νικητές να έχουν πλέον ρεκόρ 3-2, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν από τη μεριά τους, στο 1-3.
Η αλήθεια είναι ότι το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό και από τις δύο πλευρές, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και να επικρατεί αστοχία και νευρικότητα σε γενικές γραμμές. Οι γηπεδούχοι άρχισαν λίγο καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’ με καλάθια από τον Κωσταβέλη και τον Ζαρκαδάκη, με τους Last Dancers να παίρνουν το προβάδισμα στο 4’ με 5-4, με τρίποντο του Στέργιου Λυντέρη. Τελικά, οι Bandicoots έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 9-8 με δίποντο του Παλατζίδη.
Ο ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά και με συνολικό σερί 8-0, να προηγούνται με 15-8 στο 11’, έπειτα από δίποντο του Παλατζίδη. Οι Bandicoots ήταν μπροστά και με 21-14 στο 15’ μετά από μία βολή του Παλατζίδη, αλλά οι Last Dancers έκαναν εντυπωσιακό 13-0 σερί και προηγήθηκαν με 27-21 στο 19’, χάρις σε δίποντο από τον Στέργιο Λυντέρη. Ολοκλήρωσαν όμως το πρώτο ημίχρονο στο +3, με 27-24, αφού δέχθηκαν buzzer beater τρίποντο από τον Παλατζίδη στην εκπνοή.
Όσο για το δεύτερο μέρος, οι Last Dancers παρέμειναν μπροστά στο σκορ στην αρχή και μάλιστα προηγήθηκαν και με 37-32 στο 26’, έπειτα από ένα δίποντο του Στέργιου Λυντέρη. Στο ίδιο λεπτό ήταν μπροστά και με 39-35 με δίποντο που έβαλε ο Κατσής. Οι Bandicoots βρήκαν όμως τον ρυθμό τους και με 7-0 σερί, τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 42-39, σκορ που διαμορφώθηκε με δίποντο που σημείωσε ο Παπαδόπουλος.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά, χωρίς δηλαδή να μπορεί να ξεφύγει κάποιος. Το προβάδισμα το είχαν πάντως οι Bandicoots, με 48-43 στο 34’ με δίποντο του Ζαρκαδάκη. Στο 37’, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 48-48 με τρίποντο του Κωσταρά, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 49-48 στο 38’, με μία βολή από τον Παλατζίδη. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι Last Dancers έκαναν 6-0 σερί, αφού πέρασαν μπροστά με 50-49 με καλάθι του Σουσανίδη, ενώ ο Κωσταράς με 2/2 βολές στα 17.8’’ για το φινάλε και με 2/2 βολές από τον Ξυνό στα 2.6’’, διαμορφώθηκε το τελικό 54-49 υπέρ των «Χορευτών».
Player Of The Game: Ο Κώστας Σουσανίδης έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους Last Dancers, με 14 πόντους (0/2β., 7/12δ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 17.
Παίκτης-Κλειδί: Μαζί με τον MVP, πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν και ο Γρηγόρης Κωσταράς με 14 πόντους (2/2β., 3/7δ., 2/8τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Last Dancers είχαν ρόστερ με 10 παίκτες στο ματς, ενώ οι Bandicoots δεν είχαν καν αλλαγή, οπότε στο τελευταίο δίλεπτο έπαιξε ρόλο και η διαφορά στην κόπωση και για αυτό οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 6-0 σερί.
Διψήφιος στην επίθεση για τους «Χορευτές» ήταν επίσης και ο Στέργιος Λυντέρης (11π., 0/2β., 4/14δ., 1/3τρ., 7ρ., 5κλ., 2ασ., 1τάπ.).
Από τη μεριά των Bandicoots, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βασίλης Παλατζίδης (21π., 2/5β., 8/15δ., 1/6τρ., 7ρ., 3ασ.), ενώ τρομερό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Λευτέρης Κωσταβέλης (15π., 2/7β., 5/12δ., 1/7τρ., 22ρ., 5κλ., 4ασ.).