Τη δεύτερη νίκη τους, στο πρωτάθλημα, πανηγύρισαν οι Blue Sharks Neurolife το Σάββατο (11/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν την Tune Squad με 59-50. Ο Ανδρέας Τομαράς ηγήθηκε, αφού «άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ (23π., 9ρ.) και η ομάδα του, βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 2-2, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν πλέον στο 2-3. Να προσθέσουμε ότι το ματς αφορούσε στην 5η αγωνιστική του Group 1, της περιφέρειας North στη Division 2.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τον Παπαδάτο, για το 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 1’, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 2-2 στο ίδιο λεπτό, με δίποντο από τον Μπίσκο. Η Tune Squad πατούσε καλύτερα όμως και προηγήθηκε με 13-6 στο 5’, μετά από δίποντο του Χαρίση. Τελικά, οι Blue Sharks Neurolife ισορρόπησαν και ισοφάρισαν σε 17-17 στο 9’, χάρις σε δίποντο του Μπίσκου, αλλά η 1η περίοδος τελείωσε με 19-17 υπέρ της Tune Squad, μετά από ένα καλάθι του Παπαδάτου.
Οι «Μπλε Καρχαρίες» άρχισαν με σερί 4-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι πέρασαν μπροστά με 21-19 στο 12’, με καλάθια του Σκιαδόπουλου και του Τομαρά, αλλά η Tune Squad πήρε εκ νέου τα ηνία και βρέθηκε μπροστά με 24-21 στο 23’, χάρις σε ένα δίποντο του Τσαντζαλή. Εκεί όμως, οι Blue Sharks Neurolife ανέβασαν την απόδοσή τους και με 11-0 σερί, προηγήθηκαν με 32-24 στο 17’ με δίποντο του Πέππα, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο στο +7, με 33-26.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν ένα προβάδισμα, αφού ήταν μπροστά με 38-31 στο 24’, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Τομαράς. Η Tune Squad όμως μείωσε σε 38-36 στο 25’, χάρις σε τρίποντο του Τσαντζαλή. Οι Blue Sharks Neurolife ήταν μπροστά με 41-38 στο 28’ έπειτα από τρίποντο του Μπίσκου, αλλά τελείωσαν την 3η περίοδο μόλις στο +1, αφού ο Τσαντζαλής μείωσε με καλάθι σε 41-40.
Σχετικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, η Tune Squad πέρασε μπροστά στο 32’ με 42-41, χάρις σε καλάθι που πέτυχε ο Αντωνίου. Με 6-0 σερί απάντησαν οι «Μπλε Καρχαρίες», οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά με 47-42 στο 34’, μετά από δίποντο που σημείωσε ο Τομαράς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 47-45 στο 35’ και σε 50-48 στο 36’, με δύο τρίποντα από τον Γεωργόπουλο. Ωστόσο, οι Blue Sharks Neurolife διατήρησαν την ψυχραιμία τους, έκαναν δυνατό φινάλε και εν τέλει επιβλήθηκαν με 59-50, σκορ που διαμορφώθηκε με δίποντο του Τομαρά.
Player Of The Game: Ο Ανδρέας Τομαράς ξεχώρισε για τους Blue Sharks Neurolife, αφού είχε 23 πόντους (2/2β., 6/11δ., 3/5τρ.), 9 ριμπάουντ (5αμ.-4επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ καλή εμφάνιση για τους «Μπλε Καρχαρίες» και από τον Παύλο Μπίσκο, που τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (1/4β., 4/9δ., 2/5τρ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Το σημαντικότερο κομμάτι που συνέβαλλε στη νίκη των γηπεδούχων, ήταν το γεγονός ότι μάζεψαν 8 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (17 έναντι 9), άρα είχαν σχεδόν διπλάσιες δεύτερες επιθέσεις.
Όσον αφορά στην Tune Squad, ξεχώρισε ο Χρήστος Παπαδάτος (20π., 2/2β., 6/10δ., 2/5τρ., 5ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Θανάσης Τσαντζαλής (12π., 3/5δ., 2/7τρ., 5ρ.) και Γιάννης Γεωργόπουλος (10π., 2/4δ., 2/4τρ., 7ρ., 2κλ., 1ασ.).