Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σχεδόν για όλο το ματς, οι Beefs διατήρησαν το αήττητό τους, την Κυριακή (12/11) στο Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων, αφού νίκησαν εύκολα, τους Thunderclutch με 71-49 για την 5η αγωνιστική στην περιφέρεια West της Division 2. Έτσι, έκαναν το «4 στα 4» και έχουν πλέον ρεκόρ 4-0, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-3.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν πρώτοι και να προηγούνται με 3-0 στο 1’, χάρις σε τρίποντο του Παπακωνσταντίνου. Η πρώτη φορά που οι Thunderclutch πέρασαν μπροστά, ήταν στο 4’ με 8-7 μετά από δίποντο του Κόλλια και έκαναν το ίδιο στο 5’ με 10-9, έπειτα από δίποντο του Ηλιόπουλου. Οι Beefs όμως πέρασαν μπροστά με 11-10 στο ίδιο λεπτό, χάρις σε δίποντο του Παπανικολάου και μετά δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και στο +11, με 21-10 στο 7’ με τρίποντο του Ορέστη, για να κλείσουν εν τέλει, την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 21-14.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και «έχτισαν» διαφορά ασφαλείας. Από τη μεριά τους, οι Thunderclutch μείωσαν σε 23-16 στο 12’ με καλάθι από τον Σαλαπάτα, αλλά εκεί δέχθηκαν 10-0 σερί. Έτσι, οι Beefs προηγήθηκαν με 33-16 στο 15’ με τρίποντο του Παπανικολάου και έφτασαν έως και το +21 με 44-23 στο 19’ με γκολ-φάουλ του ίδιου παίκτη, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 44-25.
Έχοντας πλέον μία μεγάλη διαφορά υπέρ τους, ήταν πιο εύκολο να ελέγξουν τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος και μάλιστα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ. Έτσι, προηγήθηκαν με 52-25 στο 22’, μετά από δίποντο του Ορέστη. Οι Thunderclutch μείωσαν σε 55-33 στο 25’ χάρις σε ένα δίποντο που σημείωσε ο Καραλούλης, αλλά οι Beefs πάτησαν… γκάζι και έφτασαν στο +30, με 63-33 στο 28’, ενώ τελείωσαν την 3η περίοδο στο +27, με σκορ 66-39.
Είναι σαφές ότι είχαν κριθεί τα πάντα και έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και οι δύο ομάδες είχαν χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση. Στο 36’, οι Beefs ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +30, με σκορ 71-41 με ένα τρίποντο από τον Παπακωνσταντίνου, ενώ το ματς τελείωσε με 8-0 σερί από τους Thunderclutch, για το τελικό 71-49.
Player Of The Game: Σπουδαίο ματς έκανε ο Κώστας Ορέστης για τους Beefs και έτσι αναδείχθηκε ο κορυφαίος του αγώνα, έχοντας συνολικά 26 πόντους (3/4β., 7/7δ., 3/9τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 2 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Οι νικητές πήραν μεγάλη βοήθεια στην επίθεση και από τον Αργύρη Παπανικολάου, που προσέφερε 15 πόντους (1/3β., 4/6δ., 2/2τρ.), 3 ριμπάουντ (1αμ.-2επ.) και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Τρεις ήταν οι βασικές αιτίες για την άνετη νίκη των Beefs. Το γεγονός ότι έβαλαν 7 παραπάνω τρίποντα (9/25 με 36% έναντι 2/15 με 13,3%), το ότι μάζεψαν 13 περισσότερα ριμπάουντ (46 έναντι 33) και το ότι μοίρασαν 5 παραπάνω ασίστ (17 έναντι 12).
Από την πλευρά των νικητών, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου (1/2β., 3/3τρ., 4ρ., 2ασ., 2κλ.).
Όσο για τους Thunderclutch, πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Καραλούλης (10π., 5/7δ., 5ρ., 3κλ., 2ασ.).