Παίζοντας απίστευτα στην άμυνα, οι Αιθέρες δέχθηκαν μόλις… 22 πόντους συνολικά στον αγώνα που έγινε την Κυριακή (19/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ και έτσι επιβλήθηκαν των Last Dancers, κερδίζοντας με 39-22. Αυτό το ματς διεξήχθη για την 6η αγωνιστική στο Group 1 της Division 2, στην περιφέρεια North και πλέον και οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ, δηλαδή 3-3.
Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες θα δώσουν έμφαση στο αμυντικό σκέλος. Η νευρικότητα και η αστοχία ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Μαργέλου και με 4-1 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι από τον ίδιο παίκτη. Οι Last Dancers μείωσαν σε 5-3 στο 5’ με μία βολή από τον Κλαυδιανό. Οι Αιθέρες έφτασαν και στο +5, με 8-3 στο 6’ με τρίποντο από τον Παύλου, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο, με το υπέρ τους, 8-6.
Οι «Χορευτές» συνέχισαν το σερί τους και στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, για να φτάσουν στο συνολικό 7-0 και να προηγηθούν με 10-8 στο 13’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Στέργιο Λυντέρη. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι Last Dancers έπαθαν ένα επιθετικό μπλακ-άουτ και οι Αιθέρες πάτησαν… γκάζι, για να «τρέξουν» με τη σειρά τους, ένα σερί 10-0 και έτσι προηγήθηκαν με 18-10 στο 19’ μετά από ένα τρίποντο από τον Παντελάκη και με αυτό το σκορ, έπεσε η αυλαία στο πρώτο ημίχρονο.
Παρά το γεγονός ότι μεσολάβησε η διακοπή της ανάπαυλας, τα πράγματα δεν άλλαξαν για τους «Χορευτές» ούτε στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους, από το δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν συνολικά στο 17-0 (!), για να προηγηθούν με 25-10 στο 25’ με δίποντο από τον Μιχάλη Τρύφο. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τους Last Dancers να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Έτσι, οι Αιθέρες έκλεισαν την 3η περίοδο στο +19 με σκορ 33-14, έπειτα από τρίποντο του  Στάθη Τρύφου.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +21, με 35-14 στο 32’, με ένα καλάθι που έβαλε ο Μιχάλης Τρύφος. Οι Last Dancers έκαναν μια προσπάθεια και με 8-0 σερί, μείωσαν σε 35-22 στο 38’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Κατσή. Ωστόσο, οι Αιθέρες είχαν μεγάλο προβάδισμα και τελικά έφτασαν στη νίκη με 39-22.
Player Of The Game: Κυρίαρχος στις ρακέτες ήταν ο Μιχάλης Τρύφος για τους Αιθέρες, τελειώνοντας το ματς με 8 πόντους (0/2β., 4/8δ.), 20 ριμπάουντ (14αμ.-6επ.), 2 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Ο πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα γενικά, ήταν ο Αντώνης Μαργέλος με 9 πόντους (1/4β., 4/10δ., 0/5τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Δεν υπήρξε ούτε μία περίοδος που να δεχθούν οι Αιθέρες διψήφιο αριθμό πόντων, οπότε είναι σαφές ότι η άμυνά τους, έκανε τη διαφορά.
Για τους Last Dancers, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Κωσταράς (6π., 1/2β., 1/5δ., 1/6τρ., 2κλ., 1ρ.).