Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Division 2 (east), οι L.A. Slippers αντιμετώπισαν τους Unbroken. Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από την σκληράδα και την ανταγωνιστικότητα των 2 ομάδων, με τους L.A. Slippers να κερδίζουν στην κυριολεξία στον πόντο, έπειτα από ανατροπή 10 πόντων! 59-58 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Ισορροπημένο πλήρως ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, κάτι που είδαμε από τις πρώτες φάσεις. Είδαμε σκληρό μπάσκετ, πολλές επαφές στο ζωγραφιστό και αιφνιδιασμούς κυρίως από τους guard των ομάδων. 15-15 ήταν το επιμέρους σκορ. Για τους γηπεδούχους 9 πόντους πέτυχε ο τρομερός Μεσεδάκης. 5 πόντους είχε ο Βεργόπουλος και 4 ο Νικολακόπουλος για τους Unbroken.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στην 2η περίοδο. Με όπλο το παιχνίδι στο low post και την άμυνα γρανίτη οι Unroken πέτυχαν 20 πόντους και δέχθηκαν 15. Οι L.A. Slippers ακολούθησαν από κοντά, αλλά βρέθηκαν στο -5 στο τέλος του α’ ημιχρόνου. Για τους προπορευόμενους 3 καλάθια πέτυχε ο Μακρής. 5 πόντους έβαλε ο τίμιος Νικολακόπουλος και 4 είχε ο Κατσαντώνης. Για τους L.A. Slippers Νικολαΐδης και Μεσεδάκης έβαλαν από 5 πόντους έκαστος.

Η διαφορά έπεσε στο καλάθι στην 3η περίοδο. Οι L.A. Slippers βρήκαν ρυθμό, πίεσαν σωστά την μπάλα και έκοψαν την πληθώρα των πασών στον Νικολακόπουλο. 13-10 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Unbroken να βρίσκονται από το  +10 στο +2. Για τους γηπεδούχους 7 πόντους έβαλε ο Μεσεδάκης. Με 2 τρίποντα ακολούθησε ο Ράφτης. 7 σερί πόντους έβαλε ο εκπληκτικός Μακρής για τους Unbroken.

Με την διαφορά στο καλάθι, όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτά τα 10 λεπτά ήταν ειλικρινά χάρμα οφθαλμού. Πολύ ωραίο μπάσκετ και από τις 2 ομάδες χαρακτήρισε την περίοδο. Στο τέλος τον ρόλο της έπαιξε και η κούραση, καθώς και οι 2 ομάδες έχασαν από 1 σετ βολών που θα χάριζε την νίκη σε όποιον το έβαζε. 59-58 ήταν το τελικό σκορ με τους L.A. Slippers να κερδίζουν με ανατροπή στις λεπτομέρειες. 16-13 έληξε η περίοδος. Για τους νικητές 7 πόντους έβαλε ο ακούραστος Νικολαΐδης και με 6 ακολούθησε ο Μεσεδάκης. 2 καλάθια έβαλε για τους ηττημένους ο Μακρής.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ι. Μεσεδάκης με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ (6-0), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 37 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χ. Μακρής με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ (10-4), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 30 λεπτά αγώνα!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Γ. Νικολαΐδης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ (7-2), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής!

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους L.A. Slippers να βγάζουν την καθοριστική άμυνα στο τέλος!