Έστω και αν δυσκολεύτηκαν αρκετά από έναν εξαιρετικά αξιόμαχο αντίπαλο, οι Tesseract κατάφεραν να φτάσουν στην τέταρτη νίκη τους, σε 5 ματς στο πρωτάθλημα, αφού κέρδισαν τη Σφεντόνα με 63-55 την Κυριακή (19/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Το ματς ήταν αμφίρροπο σχεδόν σε όλο το 40λεπτο και με την τρομερή εμφάνιση του Μάρκου Γεωργακόπουλου, που σταμάτησε στους 34 πόντους, οι γηπεδούχοι ήταν δύσκολο να χάσουν. Πλέον, οι Tesseract έχουν ρεκόρ 4-1 και οι φιλοξενούμενοι έχουν 0-6. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στην 6η αγωνιστική του Group 2, της Division 2, στην περιφέρεια North.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άρχισαν πιο συγκεντρωμένα στο ματς και προηγήθηκαν με 5-0 στο 2’ και με 9-4 στο 4’ με δίποντο του Μπακάλη και 2/2 βολές του Κοκκότη αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 10-9 στο 5’, έπειτα από ένα τρίποντο που έβαλε ο Γεωργακόπουλος. Η Σφεντόνα πέρασε και πάλι μπροστά με 11-10 στο 7’ με δίποντο του Μπαρδούτσου, αλλά οι Tesseract έκαναν καλύτερο φινάλε στην 1η περίοδο, την οποία και έκλεισαν μπροστά με 16-13, με buzzer beater δίποντο του Γεωργακόπουλου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε ανάλογη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν δύο φορές, σε 18-18 στο 12’ και σε 20-20 στο 13’, με δίποντα από τον Μπακαλέξη και τον Μπαρδούτσο. Οι Tesseract ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +6, σε 28-22 στο 17’ με μία βολή από τον Γεωργακόπουλο, αλλά τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 30-30, με τον Μπακαλέξη να ισοφαρίζει με δίποντο για τη Σφεντόνα.
Μεγάλη μάχη ακολούθησε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, υπό την έννοια ότι και οι δύο ομάδες έκαναν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Η Σφεντόνα προηγήθηκε με 35-32 στο 22’ με τρίποντο του Βαλτινού και με 46-44 στο 29’, χάρις σε δίποντο από τον Τεγόπουλο. Οι Tesseract από τη μεριά τους, είπαν την… τελευταία λέξη, κλείνοντας την 3η περίοδο μπροστά με 47-46, σκορ που διαμορφώθηκε μετά από 2/2 βολές του Διαθεσόπουλου.
Όλα θα κρίνονταν στο τέταρτο δεκάλεπτο προφανώς. Η Σφεντόνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 52-49 στο 33’ με ένα δίποντο που πέτυχε ο Μπαρδούτσος. Στο πλέον κατάλληλο σημείο όμως, οι Tesseract κατάφεραν να «τρέξουν» ένα 13-0 σερί και να προηγηθούν με 62-52 στο 38’ με δίποντο του Μακρή. Έτσι, κρίθηκαν τα πάντα, με το τελικό σκορ να είναι 63-55 υπέρ των γηπεδούχων.
Player Of The Game: Τι πιο… σύνηθες σε ματς των Tesseract από το βγαίνει MVP ο Μάρκος Γεωργακόπουλος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους (8/9β., 7/12δ., 4/9τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και μακράν το καλύτερο Efficiency με 35.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Ανδρέας Μακρής άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έχοντας 9 πόντους (2/2β., 2/6δ., 1/4τρ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Tesseract έχαναν με 52-49 στο 33’, αλλά «έτρεξαν» ένα 13-0 σερί μέσα σε 5 λεπτά και προηγήθηκαν με 62-52 στο 38’, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.
Πρώτος σκόρερ για τη Σφεντόνα ήταν ο Γιάννης Μπακαλέξης (20π., 4/11δ., 4/9τρ., 8ρ., 3κλ.), ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Χρήστος Μπαρδούτσος (15π., 6/13δ., 1/5τρ., 11ρ., 1ασ., 1κλ.).