Ένα παιχνίδι που ήταν ακατάλληλο για… καρδιακούς, διεξήχθη την Κυριακή (26/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ. Εκεί, οι Anubis BC πήραν το ντέρμπι, κερδίζοντας τον αγώνα κόντρα στο High Post με 40-39, χάρις σε ένα μεγάλο τρίποντο από τον Αντώνη Μιχαλόπουλο στα 18.4’’ πριν από το φινάλε του αγώνα. Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Division 2 στο Group 1, της περιφέρειας North. Πλέον, οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ, που είναι το 4-3.
Η έναρξη του αγώνα, βρήκε τους Anubis BC να αρχίζουν πάρα πολύ καλά και έτσι να προηγούνται γρήγορα με διψήφια διαφορά και συγκεκριμένα με 10-0 στο 6’, μετά από τρίποντο που έβαλε ο Θωμάς Κασβίκης. Το High Post πήρε… μπρος και με 5-0 σερί, μείωσε σε 10-5, με μία βολή από τον Μαντάκο και με αυτό το σκορ τελείωσε η 1η περίοδος.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι επανήλθαν και άνοιξαν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας να είναι μπροστά με 18-6 στο 12’, έπειτα από δίποντο που πέτυχε ο Βασίλης Κασβίκης. Αργά αλλά σταθερά, το High Post μείωσε όμως και έφτασε και στο καλάθι, με 20-18 στο 18’ με καλάθι από τον Γλύκα. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Anubis BC να προηγούνται με 23-18, όπως διαμορφώθηκε από ένα δίποντο του Λιώνη.
Οι δύο ομάδες κυμάνθηκαν σε παρόμοια επίπεδα στις αρχές του δευτέρου μέρους. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι και στους 8 πόντους, με 26-18 στο 21’, με 28-20 στο 24’ και με 31-23 στο 27’, μετά από τρίποντο του Θωμά Κασβίκη, δίποντο του Λιακόπουλου και 2/2 βολές του Λιακόπουλου αντίστοιχα. Το High Post μείωσε σε 31-26 στο 28’ με γκολ-φάουλ από τον Μαντάκο και εν τέλει η 3η περίοδος έκλεισε με 33-28 υπέρ των Anubis BC.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η μάχη έγινε ακόμα μεγαλύτερη. Στο 39’ μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ανατροπή, αφού πέρασαν μπροστά με 39-37, χάρις σε τρίποντο που σημείωσε ο Κακομανώλης. Ο Μιχαλόπουλος όμως, έβαλε μεγάλο τρίποντο στα 18.4’’ πριν από τη λήξη και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 40-39. Το High Post έχασε την επίθεσή του, αφού έφυγε η μπάλα από τα χέρια του Μαντάκου στα 5.7’’ πριν από το φινάλε, όταν έκανε μπάσιμο και ενώ δέχθηκε πίεση από τους αμυντικούς. Στα 0.5’’ για το φινάλε. Ο Θωμάς Κασβίκης των Anubis BC κέρδισε φάουλ και αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά δεν άλλαξε κάτι και το ματς τελείωσε με 40-39.
Player Of The Game: Το καλύτερο Efficiency των Anubis BC είχε ο Νίκος Λιακόπουλος με 17, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 6 πόντους (2/2β., 2/8δ.), 17 ριμπάουντ (12αμ.-5επ.) και 2 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Καθοριστικός ήταν για τους νικητές ο Αντώνης Μιχαλόπουλος, που είχε 11 πόντους (1/4β., 2/6δ., 2/6τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 3 κλεψίματα, 2 τάπες, 1 ασίστ και 9 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Στις τελευταίες φάσεις. Αρχικά στο νικητήριο τρίποντου Μιχαλόπουλου και μετά στο ότι ο Μαντάκος έχασε τη μπάλα στην επίθεση των φιλοξενούμενων.
Για το High Post, ο Γιάννης Κακομανώλης έκανε νταμπλ-νταμπλ (17π., 3/9β., 4/6δ., 2/9τρ., 14ρ., 3κλ., 3τάπ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Δημήτρης Μαντάκος (11π., 2/5β., 3/11δ., 1/4τρ., 6ρ., 3ασ.).