Δύο πολύ δυνατές ομάδες της κατηγορίας τους, αναμετρήθηκαν τη Δευτέρα (08/0) στο κλειστό, «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, με την Cobra Kai να παίρνει τη νίκη επί των Glory Road με 80-73. Επρόκειτο για ένα εξ αναβολής ματς της 7ης αγωνιστικής της Division 2 στην περιφέρεια East, με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 7-2 και να είναι στην 3η θέση, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 6-3 και μοιράζονται την 4η θέση με τους L.A. Slippers.
Καλύτερα ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν αρχικά με 3-0 στο 1’ με γκολ-φάουλ του Γιάννη Σεϊμένη και στη συνέχεια με 6-2 στο 2’ έπειτα από ένα τρίποντο του Σιφναίου. Η Cobra Kai πέρασε μπροστά με 7-6 στο 4’ με δίποντο του Μανσούρ, ενώ προηγήθηκε και με 13-10 στο 9’, χάρις σε δίποντο του Δαμανάκη. Οι Glory Road ισοφάρισαν σε 13-13 με τρίποντο του Μανωλιάδη και έτσι τελείωσε η 1η περίοδος.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν πιο δυνατές στο επιθετικό σκέλος και αρχικά εναλλάσσονταν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-16 στο 13’ με δίποντο του Ταγκούλη και με 30-24 στο 15’ με σκόρερ τον ίδιο παίκτη και με τον ίδιο τρόπο. Οι Glory Road έκαναν σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά με 32-30, με 2/2 βολές του Γιάννη Σεϊμένη. Η Cobra Kai απάντησε με 7-0 σερί και ήταν μπροστά με 37-32 στο 19’, έπειτα από δίποντο του Ταγκούλη, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-35, με buzzer beater τρίποντο του Σιφναίου, στη λήξη.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι Glory Road προηγήθηκαν αρχικά με 41-39 στο 22’, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Μανωλιάδης. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εντυπωσιακό 15-0 σερί και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 54-41 στο 25’, που διαμορφώθηκε με ένα τρίποντο του Κωνσταντινόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 54-47 στο 27’, με μία βολή του Βασίλη Σεϊμένη, αλλά η Cobra Kai «έτρεξε» σερί 8-0 και προηγήθηκε με 62-47, με τρίποντο και πάλι από τον Κωνσταντινόπουλο, ενώ αυτό ήταν το σκορ στο φινάλε της 3ης περιόδου.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, σε σκορ 71-62 στο 34’, με ένα τρίποντο από τον Δρόσο. Οι γηπεδούχοι όμως πήγαν άμεσα στο +14, με 76-62 στο 36’, έπειτα από ένα δίποντο του Δημητριάδη. Το ματς δεν τελείωσε εκεί όμως, αφού οι Glory Road έκαναν επί μέρους σκορ 11-2 και μείωσαν σε 78-73 στο 38’ με 2/3 βολές του Σιφναίου. Δεν μπόρεσαν όμως να πλησιάσουν άλλο και η Cobra Kai κέρδισε με 80-73, που διαμορφώθηκε με ένα λέι απ, του Μανσούρ.
Player Of The Game: Ο καλύτερος παίκτης του ματς ήταν ο Σπύρος Κωνσταντινόπουλος της Cobra Kai, έχοντας το μεγαλύτερο Efficiency με 26 και τελειώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους (2/2δ., 4/12τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 6 κλεψίματα, 5 ασίστ και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Νίκος Σακελλάρης είχε το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 19, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους (2/2β, 2/2δ., 2/3τρ.), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Καθοριστικό αποδείχθηκε ένα 15-0 σερί της Cobra Kai στην 3η περίοδο, αφού έχανε με 41-39 στο 22’ και βρέθηκε να προηγείται με 54-41 στο 25’. Οι Glory Road πάλεψαν για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν.
Τρεις ακόμα παίκτες των νικητών ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα και συγκεκριμένα οι Νίκος Ταγκούλης (16π., 3/3β., 5/16δ., 1/2τρ., 7ρ., 2ασ., 2τάπ.), Ματθαίος Μανσούρ (12π., 2/4β., 5/8δ., 0/1τρ., 5ρ., 1ασ.) και Γιάννης Δαμανάκης (10π., 2/3β., 4/8δ., 11ρ.).